Relationship between spatial and number development: Spatial location knowledge strongly predicts numerical skills of preschoolers than mental rotation
Mekansal ve sayı gelişimi arasındaki ilişki: Mekansal konum bilgisi okul öncesi çocukların sayısal becerilerini zihinsel rotasyondan daha güçlü bir şekilde ön görmektedir
  1. Tez No: 959118
  2. Yazar: HÜSEYİN YALÇINER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY ZEYNEP KARADÖLLER ASTARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uzam,“+”veya“-”işaretleri gibi soyut matematiksel sembolleri ve matematikte kullanılan konseptleri kavramamıza yardımcı olmaktadır. Birçok çalışma uzamsal becerilerin (zihinsel döndürme, mekansal görselleştirme ve mekansal algı) matematik gelişimindeki yordayıcı rolünü göstermektedir. Ancak bu uzamsal beceriler uzamsal düşünmenin önemli bir kısmını kapsasa dahi tam olarak uzamsal düşünmeyi temsil etmemektedir. Uzamsal düşünmenin diğer bir önemli kısmı bir nesnenin farklı mekansal özelliklerini anlamayı ve açıklamayı da içeren uzamsal dildir. Sayısal kelimeleri üretirken faydalanılan uzamsal kelimelerin önemine rağmen uzamsal dil ile matematik gelişimi arasındaki ilişki yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, okul öncesi çocukların uzamsal dil, zihinsel rotasyon ve farklı matematik becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Sonuçlar, uzamsal dilin tek başına ya da zihinsel rotasyon etkileşimi ile birlikte hem sembolik hem de sayma becerileri ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Özellikle uzamsal anlama becerisinden ziyade uzamsal üretim matematik performansını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Ancak zihinsel rotasyon herhangi bir matematik becerisini tek başına yordamamaktadır. Genel olarak, bu sonuçlar uzamsal dil ve sayıların birbiriyle yakından ilişkili olduğuna dair bulgularla uyumludur ve sayıları işlemeye yönelik zihinsel yapımızın uzamsal dil etkileşimimizle yakından ilişkili olduğunu öne süren bulgulara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Space helps clarify abstract mathematical symbols such as“+”or“-”signs and understand concepts used in mathematics. Many studies demonstrate the predictive role of spatial skills (mental rotation, spatial visualization, and spatial perception) in math development. However, these spatial skills do not fully represent spatial thinking, even though they capture a significant portion. Another critical portion of spatial thinking is spatial language, which involves understanding and describing an object's different spatial features. Spatial language, as well, demonstrated to be associated with various spatial performances. The relationship between spatial language and math development remains overlooked despite the significance of spatial words used to help spatial thinking and also to produce number words. This study investigated the association between preschoolers' spatial language, mental rotation, and several mathematical abilities. Results show a significant relationship between spatial language and both symbolic math and counting abilities, either in isolation or interaction with mental rotation. Specifically, location production skills, rather than comprehension significantly predicted math performance. However, mental rotation alone does not predict any math skills. Overall, these results align with findings that spatial language and numbers are closely related to each other and add to the literature suggesting that our mental architecture for processing numbers is closely related to our interaction with spatial locations.