İzmir ili içinde yer alan cumhuriyet dönemi binalarının dış cephe ortak mimari bezeme özelliklerinin incelenmesi
Republican period located in İzmir province common architectural decoration on the exterior of building sreview of features
- Tez No: 959117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
18. yüzyılda başlayan, Osmanlı Devleti'nin modernleşme sürecinin kentlere yansıması, 19. yüzyıl başlarına denk gelir ve bu dönüşüm, İzmir'in fiziksel yapısında yeni bir kentsel dokunun ortaya çıkmasına zemin oluşturmuştur. Bu nedenle imparatorluğun diğer kentlerinde olduğu gibi İzmir'de de, 19. yüzyıl öncesinde kamusal bir merkez bulmamız mümkün değildir. Dolayısıyla İzmir'de böyle bir merkezin oluşumu, devletin modern bir monarşi olma yoluna girmesine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Cumhuriyetin ilanını takiben yapılan yasal düzenlemelerin sağladığı olanaklarından, modernleşme sürecinde şehir silüeti ön plana çıkmış ve bir tür toplumsal dönüşüm mekanizması olarak işlenmesi gündeme gelmiştir. İzmir'in düşman işgalinden kurtarılmasının ardından, 13 Eylül 1922'de yaşanan yangın felaketi, zengin bir ticaret ve sanayi kentinin merkez bölgesini birkaç gün içinde küle dönüştürmüştür. Cumhuriyet yönetimi bu talihsiz olayı, şehrin geçmişinde var olan sömürgeci yapıdan kurtarmak ve ulus-devletin temel ideolojisine uygun modern bir kent merkezi oluşturmak adına bir fırsat olarak görmüştür. İlk İktisat Kongresi'nin İzmir'de düzenlenmesi de bu anlamda, ulusal bir iktisadi merkez kurma hedefi ile yeni Cumhuriyeti temsil edecek bir kent inşası hedefinin birleştirilmesi isteğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sonucunda Anadolu Türk Mimarisinin ögeleri, seçmeci bir yaklaşımla ele alınarak kullanılmıştır. Bu dönemde genç mimarlar, mimarlığı ulusal bilinci yaratmaya yardımcı olabilecek bir araç olarak görmüşlerdir ve inşa ettikleri yapıların cephe düzenlerinde, Osmanlı Mimarlığının klasik değerlerinden pencere, kemer, saçak, kubbe, sütün gibi yapı ögeleri ve süsleme kalıpları kullanılmıştır. Bu çalışmada İzmir'deki günümüze ulaşan Cumhuriyet dönemi binalarının dış cephe mimari unsurları ve bezeme detayları üslup özellikleri bakımından ele alınarak ortak plan, tasarım, üslup açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Günümüze ulaşmayan yapılar, büyük ölçüde değişen kent dokusu nedeniyle konumları saptanamadığından ve görselleri bulunamadığından, çalışmamızın kapsamı dışında bırakılmıştır. Ancak gerekli görülen yerlerde geçmişlerine ilişkin bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The modernization process of the Ottoman Empire, which started in the 18th century, was reflected in the cities at the beginning of the 19th century, and this transformation laid the groundwork for the emergence of a new urban texture in the physical structure of Izmir. For this reason, it is not possible to find a public center in Izmir, as in other cities of the empire, before the 19th century. Therefore, the formation of such a center in Izmir emerged as the state began to become a modern monarchy. The city skyline came to the fore in the modernization process, thanks to the opportunities provided by the legal regulations following the proclamation of the Republic, and its use as a kind of social transformation mechanism came to the fore. After the liberation of Izmir from enemy occupation, the fire disaster that occurred on September 13, 1922, turned the central region of a rich commercial and industrial city into ashes within a few days. The Republican administration saw this unfortunate event as an opportunity to save the city from the colonial structure that existed in its past and to create a modern city center in line with the basic ideology of the nation-state. In this sense, the organization of the first Economic Congress in Izmir stems from the desire to combine the goal of establishing a national economic center with the goal of building a city that would represent the new Republic. As a result, the elements of Anatolian Turkish Architecture were used with a selective approach. During this period, young architects saw architecture as a tool that could help create national consciousness, and structural elements and decorative patterns such as windows, arches, eaves, domes and columns, which are among the classical values of Ottoman Architecture, were used in the facade layouts of the buildings they built. In this study, it is aimed to examine the exterior architectural elements and decoration details of the surviving Republican period buildings in Izmir in terms of their stylistic features and their common plan, design and style. Structures that have not survived to the present day have been excluded from the scope of our study, as their locations cannot be determined and images cannot be found due to the greatly changing urban texture. However, information about their past was provided where deemed necessary.