Sustaining peace in Afghanistan: The dynamics of power and power-sharing choices
Afganistan'da barışın sürdürülmesi: Güç dinamiklerinin ve güç paylaşımı seçimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 959123
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA KANCI DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, Afganistan'da güç dinamiklerini ve güç paylaşımını inceleyerek, bunların siyasi istikrar ve sürdürülebilir barış üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Tarihsel ve çağdaş güç yapılarını inceleyerek, etnik, dini ve bölgesel bölünmelerin yarattığı zorlukları vurgulamaktadır. Bu çalışma, Cenevre Anlaşmaları, Peşaver Anlaşması, Bonn Anlaşması, Ulusal Birlik Hükümeti ve 2019 başkanlık seçimleri gibi kilit güç paylaşımı girişimlerini analiz ederek, bunların başarılarını ve sınırlılıklarını değerlendirmektedir. Nicel anketler ve nitel görüşmeleri birleştiren karma yöntemli bir yaklaşımla, araştırma, konsosyonel ve merkezcil unsurları entegre eden hibrit güç paylaşımı modellerine yönelik tercihleri belirlemektedir. Bulgular, istikrarı teşvik etmek için adem-i merkeziyetçilik, kapsayıcı yönetişim ve güçlü kurumların önemli olduğunu önermektedir. Çalışma, tarihsel şikayetlerin ele alınmasının, etnik ve bölgesel temsiliyetin sağlanmasının ve uluslararası aktörlerin destekleyici bir rol üstlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Güç paylaşımı için ayrıntılı bir yol haritası önererek, bu tez, derinlemesine bölünmüş toplumlarda barış inşası üzerine daha geniş bir söyleme katkıda bulunmakta ve Afganistan ve benzer bağlamlar için uygulanabilir içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the dynamics of power and power-sharing in Afghanistan, focusing on their implications for political stabilization and sustainable peace. It examines historical and contemporary power structures, highlighting the challenges posed by ethnic, religious, and regional divisions. The study analyzes key power-sharing attempts, including the Geneva Accords, Peshawar Accord, Bonn Agreement, National Unity Government, and 2019 presidential election, assessing their successes and limitations. Through a mixed-methods approach, combining quantitative surveys and qualitative interviews, the research identifies preferences for hybrid power-sharing models that integrate consociational and centripetal elements. Findings suggest that decentralization, inclusive governance, and strong institutions are crucial for fostering stability. The study underscores the importance of addressing historical grievances, ensuring ethnic and regional representation, and involving international actors in a supportive role. By proposing a nuanced roadmap for power-sharing, this thesis contributes to the broader discourse on peacebuilding in deeply divided societies, offering insights applicable to Afghanistan and similar contexts.