Kore'den Afganistan'a Türkiye'nin uluslararası barışı koruma operasyonlarına katkıları
From Korea to Afghanistan Turkey's contributions to international peacekeeping operations
  1. Tez No: 188529
  2. Yazar: TANER TANESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
T.C.YILDIZ TEKN K ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜATATÜRK LKELER VE NKILÂP TAR H ANAB L M DALIYÜKSEK L SANS TEZKORE'DEN AFGAN STAN'A TÜRK YE'N NULUSLARARASI BARIŞI KORUMAOPERASYONLARINA KATKILARITaner TANESEN3701005Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fuat AKSUSTANBUL-2006ÖZETBu tez, dünya barışının sağlanmasında uluslararası barışı koruma çabalarını ve baştaBirleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası örgütlerin barışın sağlanmasındaki işlevlerini bukapsamda barışın korunması için yapılan barışı koruma operasyonlarını ve Türkiye'ninKore'den Afganistan'a kadar olan süreçte barışı koruma operasyonlarına katkıları ileTürkiye'ye sağladığı ve gelecekte sağlayacağı faydaları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Eldeedilen bulgu ve yorumlar ışığında Türk dış politikası ve Türk Silahlı Kuvvetleri açısındanbundan sonra yapılacak olan barışı koruma operasyonlarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.Barışın sağlanması, barış içinde yaşama isteği bütün dünya ülkelerinin ortak dileğiolmasına rağmen barışın sürekliliği için özel bir çaba harcamak gerekmektedir. Barışıntesisinde ülkeler ve uluslararası örgütlerin işbirliği ve barışı koruma operasyonlarındakietkinliği önemli bir yer tutmaktadır. BM günümüz için barışın sağlanmasında temel sorumluteşkilattır. Dünyada barışın tesisi için yapılan çalışmaların tarihsel gelişim süreci içinde,barışın sağlanmasında iyi niyet kuralları ve diplomasinin yetersiz kalması durumunda barışıbozan tarafları bir takım kurallara itaat etmeye zorlayan bir erkin gerekliliği Somali'de,Bosna-Hersek'te, Kosova'da, görülmüştür. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Barışıntesisinde güç, meşruiyet, otorite ve işbirliği kavramları kilit kavramlar olarak karşımızaçıkmaktadır.Soğuk Savaş'ın bitimi ile küreselleşme olarak adlandırılan yeni bir dünya düzeniarayışına gidilmiştir. Ayrıca geleneksel tehdit kavramları da değişmiş bunun yerini, terörizm,bölgesel ve etnik çatışmalar, açlık ve çevre kirlenmesi, doğal afetler vb. tehdit ve riskleralmıştır. Bu durumda uluslararası güvenliği sağlamak için uluslararası bir mutabakat sonucuoluşan barışı koruma operasyonları önem kazanmıştır. Bu operasyonların hukuki zemininiBM şartı'nın VI. ve VII. bölümleri oluşturmaktadır.2
Özet (Çeviri)
T.C.YILDIZ TEKN K ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜATATÜRK LKELER VE NKILÂP TAR H ANAB L M DALIYÜKSEK L SANS TEZKORE?DEN AFGAN STAN?A TÜRK YE?N NULUSLARARASI BARIŞI KORUMAOPERASYONLARINA KATKILARITaner TANESEN3701005Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fuat AKSUSTANBUL-2006ABSTRACTThis thesis aims to depict the international peacekeeping efforts to attain world peace,the function of international organizations, particularly of the United Nations, in keeping theworld peace, the peacekeeping operations conducted in this context and Turkey?scontributions to peacekeeping operations from Korea to Afghanistan, and how Turkeybenefits from such contributions now, and in the future. An attempt was thus made inconsideration of the findings and construal thereof to cast light on future peacekeepingoperations from the perspective of Turkish Foreign Policy and Turkish Armed Forces.Although attaining and living in peace is a desire shared by all nations across the world,sustaining peace requires solemn efforts. The cooperation between states and internationalorganizations and their efficiency in peacekeeping play a decisive role for the facilitation ofpeace. In our times, the UN is the primary organization that is responsible for the facilitationof peace. Through out the course of development of the efforts for facilitating peace in theworld, the necessity of a power that would force the peace breakers to abide by certain rulesin cases where goodwill and diplomacy had failed to suffice for keeping the peace has becomeevident in Somali, Bosnia-Herzegovina and Kosovo, the examples of which are numerous.The concepts of power, legitimacy, authority and cooperation emerge as crucial factors for thefacilitation of peace.Subsequent to the ending of Cold War, globalizm has been sought after as the newworld order. Moreover, the conventional threat concepts have been replaced by such newthreats and risks as terrorism, regional and ethnical clashes, hunger and environmentalpollution and natural disasters, whereby the importance of peacekeeping operations, which arecreated as a result of international agreements, have increased for attaining internationalsecurity, the legal basis of which are provided by the sections VI and VII of the UN charter.2