The examination of the perceptions and awareness of English teacher candidates towards the concept of social justice
İngilizce öğretmen adaylarının sosyal adalet kavramına yönelik algı ve farkındalıklarının incelenmesi
  1. Tez No: 871895
  2. Yazar: MERVE NUR KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, İngilizce öğretmeni adaylarının sosyal adalet kavramına ilişkin algılarını ve farkındalıklarını incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde halen İngilizce Öğretmenliği okumakta olan 218 öğretmen adayının doldurduğu anket olan nicel veriler betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Daha sonra 68 öğretmen adayının tamamladığı açık uçlu anlatım çerçeveleriyle nitel veriler toplanmış ve gömülü teori kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyal adalet konusunda bilinçli öğretmenlere sahip olmanın önemi tüm dünyada otoriteler tarafından kabul edilse de üniversitelerde ve okullarda bu konuya yönelik yeterli çaba gösterilmemektedir. Özellikle Türkiye'de yüzyıllardır barış içinde yaşayan Ermeniler, Kafkaslar, Kürtler, Yahudiler gibi bu topraklarda var olan etnik kimlikler sayesinde genel nüfus zaten çok kültürlüdür ancak buna ek olarak son on yılda Irak, Suriye, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Afganistan ve Türkmenistan'dan çok sayıda göçmen yeni bir hayata başlamak için Türkiye'ye gelmiştir. Dolayısıyla bu çalışmanın sonuçları hem üniversitelerin hem de Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğretmen adaylarının kurumlarında sosyal adaletin sürdürülmesine yönelik proaktif önlemler almak gibi hususlarda farkındalık yaratma ve eğitme konusunda daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Aksi takdirde gelecek nesil, çok kültürlü bir çevreye sahip olmanın faydalarına odaklanmak yerine, milletler ve kimlikler arasındaki güç savaşlarından muzdarip olabilir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine English teacher candidates' perceptions and awareness of the concept of social justice. Mixed method design was used in the study. The quantitative data which is a survey that filled in by 218 teacher candidates that are still studying English Language Teaching in Bolu Abant İzzet Baysal University were analyzed using the descriptive analysis. Later the qualitative data were gathered by the guided reflections completed by 68 teacher candidates and were analyzed using the grounded theory. Even though the importance of having teachers who are aware of social justice is globally acknowledged by the authorities, there is not enough effort given to this topic in the universities or schools. Especially in Türkiye, the overall population is already multicultural thanks to the ethnic identities existing on this land such as Armenians, Caucasian, Kurds, Jews who live in peace for centuries but additionally, in the last decade, a large number of immigrants arrived from Iraq, Syria, Russian Federation, Ukraine, Afghanistan and Turkmenistan, to start a new life in Türkiye. Therefore, the results of this study suggest that both the universities and the Ministry of Education should be taking the responsibility to focus more on raising an awareness and training the teacher candidates about taking proactive precautions on sustaining social justice in their institutions. Otherwise, the future generations might be suffering from power wars between nations and identities instead of focusing on the benefits of having a multicultural environment.