Genç yetişkin kadınlarda beden dismorfik bozukluğunun algılanan ebeveyn stilleri, kişilik ve bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between body dysmorphic disorder and perceived parenting styles, personality, and attachment styles in young adult women
- Tez No: 959175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkin kadınlarda beden dismorfik bozukluğu (BDB) belirtileri ile algılanan ebeveyn tutumları, kişilik özellikleri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Günümüzde sosyal medya, toplumsal güzellik normları ve dijital kültürün etkisiyle beden imajına yönelik kaygılar giderek artmakta; bu durum, özellikle genç kadınlarda dış görünüşle ilgili patolojik uğraşlara yol açabilmektedir. BDB, bireyin bedeninde gerçek ya da hayali kusurlarla aşırı düzeyde zihinsel meşguliyet yaşamasıyla karakterize edilen bir bozukluktur. Araştırma kapsamında 18–30 yaş aralığında, Türkiye'de yaşayan 420 kadın katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında Beden İmajı Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği (EMBU-C), Büyük Beş-50 Kişilik Testi, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve demografik bilgi formu yer almaktadır. Veriler, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, BDB belirtileriyle en güçlü ilişkiler kaygılı bağlanma, yüksek nevrotiklik düzeyi ve algılanan reddedici ebeveyn tutumları arasında gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, güvenli bağlanma ve yüksek sorumluluk düzeyinin BDB belirtileri ile negatif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Regresyon analizleri, kişilik ve bağlanma özelliklerinin BDB'yi anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, bireyin erken dönemdeki ebeveyn deneyimleri, kişilik yapılanması ve bağlanma örüntülerinin beden algısı üzerinde bütüncül bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, hem klinik değerlendirme süreçlerine hem de önleyici ruh sağlığı uygulamalarına katkı sunabilecek önemli bulgular üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between body dysmorphic disorder (BDD) symptoms and perceived parenting styles, personality traits, and attachment styles among young adult women. In contemporary society, growing emphasis on appearance—fueled by social media, cultural beauty norms, and digital exposure—has intensified body image concerns, especially among young women, and may contribute to the development of pathological preoccupations with appearance. BDD is characterized by excessive mental engagement with perceived or imagined physical flaws. The study sample consisted of 420 women aged between 18 and 30 residing in Turkey. Data were collected using the Body Image Scale, Shortened Version of the Egna Minnen av Barndoms Uppfostran (EMBU-C), Big Five Inventory (BFI-50), Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and a demographic information form. The data were analyzed using correlation and regression techniques. Findings indicated that BDD symptoms were most strongly associated with anxious attachment style, high levels of neuroticism, and perceived rejecting parental attitudes. In contrast, secure attachment and high conscientiousness were negatively associated with BDD symptoms. Regression analyses revealed that personality traits and attachment styles significantly predicted BDD levels. These results suggest that early parental experiences, individual personality structures, and attachment patterns have a cumulative and meaningful impact on body image. Therefore, the study provides valuable contributions to both clinical assessment practices and preventive mental health strategies.