Kamu diplomasisi bağlamında dijital diplomasi; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı üzerine bir inceleme
Digital diplomacy in the context of public diplomacy: A study on the Presidential Directorate of Communications
  1. Tez No: 959180
  2. Yazar: HÜNKAR AĞCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Diplomasi, uluslararası ilişkilerde devletlerin resmi iletişim süreçlerini yürütmek için kullandıkları bir araçtır. Geleneksel diplomasi, yüzyıllardır yüz yüze görüşmeler ve resmi yazışmalarla ilerlerken, dijital çağın gelişimiyle birlikte diplomasi kavramı da dönüşüm geçirmiştir. Bu bağlamda, dijital diplomasi kavramı, dijital araçlar ve platformlar aracılığıyla devletlerin kamuoyu ile doğrudan iletişim kurmasını ifade etmektedir. Özellikle sosyal medya, web siteleri ve online kampanyalar dijital diplomasinin en önemli bileşenleri arasında yer almaktadır. Çalışma teknolojinin gelişmesiyle dönüşen diplomasi anlayışını, Türkiye özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Devletlerin dijital araçlar aracılığıyla kamuoyu ile kurduğu resmi iletişimi ifade eden dijital diplomasi, geleneksel diplomasi yöntemlerinden farklı olarak daha hızlı, doğrudan ve çok katmanlı bir etkileşim sunmaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin dijital diplomasi faaliyetlerinde önemli bir aktör olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Eylül–Ekim–Kasım 2024 döneminde resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı içerikler, nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Başkanlığın resmi sosyal medya hesapları üzerinden elde edilen üç aylık veriler, tematik kodlama yoluyla analiz edilmiş; diplomatik amaçlar, öne çıkan temalar, içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler ve etkileşim oranları ile çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin kamu diplomasisi vizyonunu dijitalleşme üzerinden nasıl yeniden şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, güncel verilerle yapılmış olması, dört farklı sosyal medya kanallarını kapsaması ve dijital diplomasi literatürüne özgün bir katkı sunması bakımından önem taşımaktadır. Analiz kapsamında Türkiye'nin dijital diplomasi faaliyetlerine önem verdiği bu bağlamda çalışmalarını sürdürdüğü ve bu çalışmaların ulusal ve uluslararası kamuoyu oluşturma stratejisi ve kriz yönetiminde önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Kamu diplomasisi, dijital diplomasi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, sosyal medya
Özet (Çeviri)
Diplomacy is a tool used by states to conduct official communication processes in international relations. While traditional diplomacy has progressed through face-to-face meetings and official correspondence for centuries, the concept of diplomacy has also transformed with the development of the digital age. In this context, the concept of digital diplomacy refers to states' direct communication with the public through digital tools and platforms. Especially social media, websites and online campaigns are among the most important components of digital diplomacy. The study aims to examine the understanding of diplomacy that has transformed with the development of technology, specifically in Turkey. Digital diplomacy, which refers to the official communication that states establish with the public through digital tools, offers a faster, direct and multi-layered interaction, unlike traditional diplomacy methods. In the study, the contents shared by the Presidency's Directorate of Communications, an important actor in Turkey's digital diplomacy activities, through its official social media accounts in the September–October–November 2024 period were examined using the qualitative content analysis method. Three-month data obtained from the Presidency's official social media accounts were analyzed through thematic coding; diplomatic purposes, prominent themes, keywords used in the content and interaction rates were evaluated multidimensionally. The findings reveal how Turkey reshaped its public diplomacy vision through digitalization. The study is important in that it was conducted with up-to-date data, covered four different social media channels and made an original contribution to the digital diplomacy literature. Within the scope of the analysis, it was determined that Turkey attaches importance to digital diplomacy activities, continues its work in this context and that these studies play an important role in national and international public opinion formation strategy and crisis management. Keywords Public diplomacy, digital diplomacy, Presidency of Communications, social media