18-65 yaş aralığındaki bireylerin yeme davranışları, bağlanma stilleri ve öz denetim düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between eating behaviors, attachment styles, and self-control levels among individuals aged 18 to 65
  1. Tez No: 959181
  2. Yazar: SELEN NEVŞİN PATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası bireylerin yeme davranışları, romantik ilişkilerdeki bağlanma stilleri ve öz denetim düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Yeme davranışları kapsamında duygusal yeme, kısıtlayıcı yeme ve dışsal yeme alt boyutları ele alınmıştır. Bağlanma stilleri, kaygılı ve kaçıngan bağlanma biçimleri üzerinden değerlendirilmiştir. Öz denetim ise yaşantısal, yenileyici ve onarıcı olmak üzere üç alt boyutta analiz edilmiştir. İlişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen araştırma, 515 yetişkin katılımcıdan elde edilen verilerle yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE II) ve Öz Denetim Ölçeği ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilere SPSS 21.0 programı ile normallik testi yapılmış, buna dayalı olarak analizlerde parametrik teknikler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, yeme davranışları ile bağlanma stilleri ve öz denetim düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyet değişkeni açısından kadınların, kısıtlayıcı ve duygusal yeme, kaygılı bağlanma ve yenileyici öz denetim puanlarının erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Özellikle kaçıngan bağlanma ve yenileyici öz denetim, yeme davranışlarının açıklanmasında öne çıkan değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, bireylerin psikolojik iyi oluşlarının desteklenmesi ve yeme bozukluklarıyla mücadelede bağlanma stilleri ve öz denetim düzeylerinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between eating behaviors, attachment styles in romantic relationships, and self-control levels among individuals aged 18 to 65 residing in Turkey. In the scope of eating behaviors, the subdimensions of emotional eating, restrained eating, and external eating were addressed. Attachment styles were evaluated based on anxious and avoidant attachment patterns. Self-control was analyzed through three subdimensions: experiential, renewing, and restorativd. The study was conducted using a relational screening model and data were obtained from 515 adult participants. The data collection tools included the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), the Experiences in Close Relationships Inventory-II (ECR-II), and the Self-Control Scale. The obtained data were analyzed using the SPSS 21.0 software package, and based on the results of normality tests, parametric analysis techniques were recruited. The findings revealed significant relationships between eating behaviors, attachment styles, and self-control levels. In terms of gender, it was found that women scored significantly higher than men on restrained and emotional eating, anxious attachment, and renewing self-control. Notably, avoidant attachment and renewing self-control emerged as the most prominent variables in explaining eating behaviors. These results indicate that attachment styles and self-control levels should be holistically considered in efforts to support individuals' psychological well-being and to address eating disorders.