Sanatla müdahale tekniklerinin şizofreni, şizoaffektif bozukluk, bipolar bozukluğu tanısı olan bireylerin duygudurum bozuklukları ve algılanan stres düzeyleri üzerine etkisi
The effect of art-based intervention techniques on mood disorders and perceived stress levels in individuals diagnosed with schizophrenia, schizoaffective disorder, and bipolar disorder
  1. Tez No: 959179
  2. Yazar: EDANUR ELİF KESİKLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanatla müdahale tekniklerinin şizofreni, şizoaffektif bozukluk ve bipolar bozukluk tanısı almış bireylerin duygudurum bozuklukları ve algılanan stres düzeylerine olan etkisini incelemektir. Yarı deneysel desen ile gerçekleştirilen çalışmada, 26 kişilik deney grubuna 12 oturumluk sanatla müdahale teknikleri uygulanmış, 30 kişilik kontrol grubuna ise psiko-eğitim verilmiştir. Ölçme araçları olarak Algılanan Stres Ölçeği ve Duygudurum Bozuklukları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Algılanan Stres Ölçeği puanlarının deney grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, Stres Algısı alt boyutunda da deney grubunun puanı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha düşüktür. Duygudurum Bozuklukları Ölçeği puanlarında da deney grubu, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük skorlar elde etmiştir. Buna karşılık, Yetersiz Öz Yeterlik Algısı puanlarında iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sonuçlar, sanatla müdahale tekniklerinin duygudurum bozuklukları ve stres düzeyi üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler yarattığını, ancak öz yeterlik algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of art-based intervention techniques on mood disorders and perceived stress levels in individuals diagnosed with schizophrenia, schizoaffective disorder, and bipolar disorder. Designed as a quasi-experimental study, the research included 60 participants receiving inpatient care at the Çağlayan Care Center Tuzla branch in Istanbul, with 26 individuals in the experimental group receiving 12 sessions of Art-Based Intervention Techniques and 30 in the control group receiving only psychoeducation. Data were collected using the Perceived Stress Scale and the Mood Disorders Questionnaire. Findings revealed that the Perceived Stress Scale scores in the experimental group were significantly lower than those in the control group. A similar significant difference was found in the Perceived Stress subscale scores for the experimental group for the control group. Mood Disorder Questionnaire scores were also significantly lower in the experimental group compared to the control group. However, there was no significant difference between the groups in terms of Perceived Inadequate Self-Efficacy scores. These results suggest that art-based interventions have a statistically significant positive impact on stress levels and mood disorder symptoms, while no significant effect was observed on perceived self-efficacy.