Sağlık iletişiminde etkileyen pazarlama uygulamalarına yönelik tüketici tutumu
Consumer attitude towards influencer marketing practices in health communication
- Tez No: 959183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma, Instagram'da sağlık temalı içerik üreten Türk doktor-influencer'ların paylaşımlarına gelen kullanıcı yorumlarını bilişsel, duygusal ve davranışsal temalar üzerinden analiz etmektedir. Araştırma kapsamında, farklı uzmanlık alanlarından seçilen doktor-influencer'ların yüksek etkileşimli paylaşımlarına yapılan toplam 1171 yorum tematik içerik analizine tabi tutulmuştur. Kodlama sonucunda, yorumların %39'unun bilişsel, %37'sinin duygusal ve %24'ünün davranışsal kategorilere ait olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, kullanıcıların yalnızca bilgi talebiyle değil, aynı zamanda duygusal bağ kurma ve güven ihtiyacıyla da etkileşimde bulunduklarını göstermektedir. Kelime bulutu analizi,“hocam”,“merhaba”,“teşekkürler”gibi ifadelerin sıklıkla kullanıldığını ve bu ifadelerin güven, saygı ve etkileşim arzusunu yansıttığını ortaya koymuştur. Ayrıca, davranışsal tepkilerin görece düşük olması, Instagram'ın kullanıcılar için daha çok bilgi toplama ve değerlendirme alanı olarak kullanıldığını göstermektedir. Sonuçlar, doktor-influencer'ların yalnızca bilgi aktaran profesyoneller değil, aynı zamanda sosyal ve duygusal etkileşim yaratan figürler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, sağlık iletişiminde empati ve etkileşim odaklı yaklaşımların önem kazandığı, kullanıcı güvenini artıran stratejilerin ise sağlık okuryazarlığını desteklediği sonucuna varılmıştır. Araştırma, dijital sağlık iletişimi alanındaki çalışmalara hem teorik hem de uygulamalı katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes user comments on the posts of Turkish doctor-influencers who share health-related content on Instagram, focusing on cognitive, emotional, and behavioral themes. Within the scope of the research, 1171 comments on high-engagement posts by doctor-influencers from various medical specialties were subjected to thematic content analysis. The coding results revealed that 39% of the comments were categorized as cognitive, 37% as emotional, and 24% as behavioral. The findings indicate that users engage not only in pursuit of information but also to establish emotional connections and express trust. The word cloud analysis showed frequent use of expressions such as“hocam”(a respectful address to doctors),“hello,”and“thank you,”reflecting a desire for interaction, trust, and respect toward doctor-influencers. Moreover, the relatively low frequency of behavioral responses suggests that Instagram functions more as a platform for gathering and evaluating health information rather than immediate decision-making. Overall, the results demonstrate that doctor-influencers are not only providers of expert knowledge but also figures of social and emotional interaction. In this context, empathy-based and interaction-focused approaches in health communication are gaining importance, and strategies that enhance user trust can support health literacy. The study aims to contribute both theoretically and practically to the field of digital health communication.