Terör örgütü IŞİD ve Türkiye'ye etkileri
Terrorist organization ISIS and its effects on Turkey
  1. Tez No: 959182
  2. Yazar: ORHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Terör şiddetin en vahşi ve üst düzey gösterilme şekli olarak bölgede birçok insanı bununla birlikte de güvenlik temelli olarak devletleri de doğrudan etkilemektedir. Küreselleşme çağında yeni bir boyut kazanan ve güçlenen terör öncelikle ortaya çıktığı ülkenin sonrasında o ülkenin komşularının ve nihayetinde ortaya çıktığı bölge ile dünyann bir sorunu haline gelmektedir. Terör bu kadar kapsamlı bir yaklaşımı olmasından mütevellit de tek bir teori ya da yaklaşım çerçevesinden açıklanamayacak kadar karmaşık ve girift ilişkileri bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde legal ya da illegal gelir kaynaklarına sahip olan terör örgütleri bu kaynaklar sayesinde faaliyetlerini sürdürebilmektedir. IŞİD Suriye ve Irakta oluşan güç boşluğu sayesinde kendini gösteren ve radikal İslamcı terör örgütü çizgisinde bir ideoloji benimseyen bir terör örgütüdür. 2022 yılı itibariyle gücü önemli ölçüde azalmış ve pasifize edilmiş olsa da oraya çıktığı günden günümüze kadar bölge ülkelerin güvenlik ve dış politikalarını etkilemiş ve şekillendirmiştir. Türkiye'de bölge ülkelerinden birisi olarak IŞİD'in terör saldırılarına maruz kalmış bunun için de çeşitli önlemler almıştır. Bu çalışmada IŞİD'in ortaya çıkışı, ideolojik kökenleri ve gelir kaynakları detaylı olarak incelenecektir. Bununla birlikte şu sorulara cevap aranacaktır: Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelesinde uyguladığı politikalar nelerdir? IŞİD'in eylemlerinin Türkiye'ye etkileri nelerdir? IŞİD'in gelir kaynakları nelerdir? IŞİD'e karşı uluslararası mücadele nasıl gerçekleşmiştir?
Özet (Çeviri)
Terrorism, as the most brutal and high-level manifestation of violence, directly affects many people in the region, as well as the states on the basis of security. Terrorism, which gained a new dimension and strengthened in the era of globalization, firstly becomes a problem of the country in which it emerged, then the neighbors of that country, and finally the region and the world where it emerged. Since terrorism has such a comprehensive approach, it also includes relationships that are too complex and intricate to be explained within the framework of a single theory or approach. Today, terrorist organizations that have legal or illegal income sources can continue their activities thanks to these sources. ISIS is a terrorist organization that manifests itself through the power vacuum in Syria and Iraq and adopts an ideology in line with a radical Islamic terrorist organization. Although its power has been significantly reduced and pacified by 2022, it has influenced and shaped the security and foreign policies of the countries in the region since the day it went there. As one of the countries in the region, Turkey has been exposed to terrorist attacks by ISIS and has taken various measures for this. In this study, the emergence of ISIS, its ideological origins and sources of income will be examined in detail. In addition to this, answers will be sought to the following questions: What are the policies implemented by Turkey in its fight against ISIS? What are the effects of ISIS's actions on Turkey? What are the sources of income of ISIS? How did the international struggle against ISIS take place?