Genç yetişkinlerde öz-şefkat, yeme tutumu ve yüksek standartlar şeması arasındaki ilişkiler
Relationships between self-compassion, eating attitudes and high standards schema in young adults
- Tez No: 959184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, genç yetişkin bireylerde öz-şefkat, yeme tutumları ve yüksek standartlar şeması arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, nicel yöntem yaklaşımı benimsenerek ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan 18 ile 40 yaş arasındaki bireyler oluşturmuştur. Katılımcılar, olasılıksız örnekleme türlerinden kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup veriler 397 kişiden çevrim içi anket aracılığıyla toplanmıştır. Anket formunda Sosyo-demografik Bilgi Formu'nun yanı sıra Öz-Şefkat Ölçeği, Yeme Tutumu Testi ve Young Şema Ölçeği Kısa Form-3'ün“yüksek standartlar”alt boyutu kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, yaş değişkeni ile öz-şefkat düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde, bireylerin eğitim düzeyi arttıkça öz-şefkat puanlarının da arttığı görülmüştür. Ayrıca, sahip olunan yakın arkadaş sayısının artmasıyla öz-şefkat düzeyinin de pozitif yönde anlamlı şekilde yükseldiği saptanmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyon analizleri sonucunda, öz-şefkat ile yeme tutumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Buna karşın, yeme tutumu ile yüksek standartlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen bulgular çalışmanın sonuç bölümünde ilgili literatür çerçevesinde ele alınarak çeşitli önerilerle birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between self-compassion, eating attitudes and high standards schema in young adult individuals. The research was conducted within the scope of the relational screening model by adopting a quantitative method approach. The universe of the study consisted of individuals between the ages of 18 and 40 living in various cities of Türkiye. Participants were determined by convenience sampling method, which is one of the non-probability sampling types, and data were collected rom 397 people through an online survey. In addition to the Socio- demographic Information Form, the Self-Compassion Scale, Eating Attitudes Test and the“high standards”sub-dimension of the Young Schema Scale Short Form-3 were used in the survey form. In the data analysis process, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyses were used. The findings show that there is a significant and positive relationship between the age variable and the level of self-compassion. Similarly, it was observed that as the education level of the individuals increased, their self-compassion scores also increased. In addition, it was found that the level of self-compassion increased significantly in a positive direction as the number of close friends increased. As a result of the correlation analyses between the variables, a negative significant relationship was found between self-compassion and eating attitude. However, no significant relationship was found between eating attitudes and high standards. The findings were evaluated within the framework of the relevant literature in the conclusion section of the study and interpreted with various suggestions.