Yerel yönetimlerde katılımcı demokrasi ve uygulamaları: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Participatory democracy and its practices in local governments: The case of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 959185
  2. Yazar: LÜTFÜ HACIHÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) örneğinde yerel yönetimlerde katılımcı demokrasinin uygulanma biçimlerini ve uygulamaların etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcı demokrasi, yerel yönetimlerin vatandaşlarla daha şeffaf, hesap verebilir ve etkileşimli ilişkiler kurmasını hedefleyen bir yönetim anlayışıdır. Bu bağlamda çalışma, hem kuramsal çerçeveyi hem de saha verilerini temel alarak konuya kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın teorik kısmında, literatür taraması yoluyla katılımcı demokrasi kavramı, bu kavramın yerel yönetimlerdeki yeri ve uygulama modelleri ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan, kolayda örnekleme ve gönüllü örnekleme yöntemiyle seçilmiş 384 katılımcı ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Ayrıca verilerin analizinde Excel ve Python programlama dili de kullanılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi özelinde incelenen katılımcı demokrasi uygulamaları arasında Kent Konseyleri, e-katılım uygulamaları, katılımcı bütçeleme süreçleri ve yerel eşitlik eylem planı öne çıkmaktadır. Özellikle, katılımcı bütçeleme yöntemi ile vatandaşların belediye bütçesinin önceliklerinin belirlenmesinde söz sahibi olmaları sağlanmak istenmektedir. Ayrıca, dijital platformlar üzerinden sağlanan e-belediye hizmetleri, vatandaşların karar alma süreçlerine uzaktan ve doğrudan katılımını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu uygulamalar, demokratik katılımı artırmanın yanı sıra belediye yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirliğin güçlendirilmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the implementation and effectiveness of participatory democracy in local governments in the case of Istanbul Metropolitan Municipality (IBB). Participatory democracy is an understanding of governance that aims for local governments to establish more transparent, accountable and interactive relations with citizens. In this context, the study offers a comprehensive approach to the subject based on both the theoretical framework and field data. The research was conducted using a mixed methodology that combines quantitative and qualitative data collection techniques. In the theoretical part of the study, the concept of participatory democracy, the place of this concept in local governments and implementation models are discussed through a literature review. In the practical part of the study, a survey was conducted with 384 participants living within the borders of Istanbul Metropolitan Municipality and selected by convenience sampling and voluntary sampling method. The collected data were analyzed through SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. In addition, Excel and the Python programming language were also used for data analysis. City Councils, e-participation practices, participatory budgeting processes and the local equality action plan stand out among the participatory democracy practices analyzed for Istanbul Metropolitan Municipality. In particular, the participatory budgeting method aims to ensure that citizens have a say in determining the priorities of the municipal budget. Moreover, e-municipality services provided through digital platforms aim to facilitate citizens' remote and direct participation in decision-making processes. In addition to increasing democratic participation, these practices aim to strengthen transparency and accountability in municipal governance.