Üniversite öğrencilerinin beden algılarının depresyon ve sosyal kaygı düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Analyzing the relationship between body image and social anxiety/depression levels of university students
- Tez No: 959189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin beden algısının depresyon ve sosyal kaygı düzeyleri ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca beden algısı ile demografik ve yaşam tarzı faktörlerinin ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ) kullanılmıştır. Demografik özellikleri ölçmek hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Katılımcılar, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlarda öğrenim gören 18-35 yaş aralığında ve 313 bireyden oluşmaktadır. Bulgular çevrimiçi anket yoluyla toplanmış ve çalışma nicel araştırma yaklaşımına dayalı ilişkisel desende uygulanmıştır. Çalışmada bulguların analizinde t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Değişkenler arası pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır ve SPSS 27.0 programında analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, öğrencilerin beden algıları arttıkça depresyon ve sosyal kaygı düzeylerinin azaldığını gösteren negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Beden algısı ile depresyon arasında orta düzeyde, sosyal kaygı ile de düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin beden algıları ile cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, okunulan fakülte, sosyal medyada geçirilen süre ve düzenli egzersiz alışkanlığı değişkenleri ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bu durum, beden algısının bu değişkenlerden bağımsız şekilde depresyon ve sosyal kaygı ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu sonuçlar, literatürle uyumlu olarak beden algısının üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlıkları üzerinde önemli bir unsur olduğunu göstermektedir. Olumlu beden algısının desteklenmesi ve korunması, genç yetişkinlerin depresyon ve sosyal kaygı düzeylerinin azaltılmasına fayda sağlayabilir. Gelecek çalışmalar, beden algısı ve mental sağlık arasındaki ilişkinin altında yatan nedenleri ve aracı değişkenleri daha derinlemesine araştırabilir. Farklı kültürler ve sosyo-demografik gruplarda bu ilişkinin nasıl değiştiğini anlamak da önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between body image and levels of depression and social anxiety among university students. Additionally, it explored the associations between body image and various demographic and lifestyle factors. The study employed the Body Appreciation Scale (BAS), the Beck Depression Inventory (BDI), and the Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) as measurement tools. A Demographic Information Form developed by the researcher was used to collect data on participants' personal characteristics. The sample consisted of 313 individuals aged between 18 and 35, enrolled in undergraduate and graduate programs at various universities across Turkey. Data were collected through an online survey. For the analysis of the data, independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis were used. Pearson correlation analyses were also conducted, and all analyses were performed using SPSS version 27.0. The findings revealed a statistically significant negative correlation between body image and levels of depression and social anxiety, indicating that as students' body image improved, their levels of depression and social anxiety decreased. A moderate negative correlation was found between body image and depression, while a weak but statistically significant negative correlation was observed between body image and social anxiety. No statistically significant relationships were found between body image and gender, marital status, income level, faculty of study, time spent on social media, or regular exercise habits. These findings suggest that body image may be associated with depression and social anxiety independently of these demographic and lifestyle variables. Consistent with the existing literature, the results underscore the importance of body image as a critical factor in the psychological well-being of university students. Supporting a positive body image may contribute to the reduction of depression and social anxiety levels among young adults. Future research may delve deeper into the underlying mechanisms and potential mediators of the relationship between body image and mental health