Motivasyonun performans üzerine etkisi: İşletme stratejisi bağlamında bir araştırma
The effect of motivation on performance: A study in the context of business strategy
- Tez No: 959187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, motivasyonun bireysel performans üzerindeki etkilerini işletme stratejisi bağlamında incelemektedir. Çalışan motivasyonu, işletmelerin verimliliklerini artırmada kritik bir faktör olup, içsel ve dışsal motivasyon kaynakları aracılığıyla yönlendirilmektedir. Araştırma, motivasyonun iş performansı üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini teorik çerçevede ele alırken, aynı zamanda uygulamalı bir analizle desteklemektedir. Çalışmada öncelikle motivasyon kavramı, klasik ve modern motivasyon teorileri ışığında açıklanmıştır. Daha sonra, motivasyonun işletme stratejileri ile ilişkisi, çalışan bağlılığı, iş tatmini ve liderlik gibi değişkenler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler istatistiksel analizlerle yorumlanmış ve motivasyonun performansı artırmada önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, işletmelerin çalışan motivasyonunu artırıcı stratejiler benimsemesinin, sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamada önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, motivasyonu yüksek çalışanların daha verimli, yenilikçi ve bağlılık düzeyi yüksek bireyler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the impact of employee motivation on performance in businesses. With the increasing competition in today's world, achieving sustainable success for companies is not only possible through technological investments and financial resources but also through the effective management of human resources. In this context, motivation emerges as a critical factor in enhancing workforce productivity and supporting business strategies. There are two main sources of motivation: intrinsic and extrinsic. Intrinsic motivation arises from factors such as job satisfaction, the desire for growth, and the willingness to learn. On the other hand, extrinsic motivation is driven by external elements such as rewards, bonuses, and promotions. This study thoroughly examines the effects of both motivation types on performance. An applied study was conducted within the scope of this research, and surveys were administered to individuals working in various sectors. The data collected were analyzed using statistical methods, and the impact of motivation on performance was supported by numerical findings. The results indicate that highly motivated employees are more efficient, productive, and more committed to achieving business goals. In this regard, it is essential for companies to develop strategies that enhance employee motivation and integrate these with their overall business strategies to ensure long-term success.