Yetişkinlerde algılanan sosyal desteğin, yalnızlık ve empati düzeyleri üzerine etkisi
The effect of perceived social support on loneliness and empathy levels in adults
- Tez No: 959190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerde algılanan sosyal desteğin, yalnızlık ve empati düzeyleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiş yetişkinlerde sosyal desteğin, yalnızlık ve empati üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İlişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 18 yaş üstü 500 kişi oluşturulmuştur. Veri toplamak amacıyla katılımcılara; Sosyo-demogrofik Bilgi Formu, Toronto Empati Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Ucla Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, yaş arttıkça empati ve algılanan sosyal destek düzeyinin azaldığını, yalnızlık düzeyinin arttığını göstermektedir. Samimi arkadaş sayısı arttıkça empati ve sosyal destek düzeyi artmakta, yalnızlık düzeyi azalmaktadır. Kadınların empati düzeyi erkeklerden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Değişkenler bakımından medeni duruma, çalışma durumuna, aylık gelire ve kendini içedönük ya da dışadönük tanımlamaya bağlı olarak oluşturulan gruplar arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Ayrıca bulgular, özel kişiden algılanan sosyal destek düzeyinin yalnızlık düzeyini negatif yönde ve anlamlı olarak yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of perceived social support on levels of loneliness and empathy in adults was investigated. The relationships among the variables examined in the study were analyzed to explore how social support influences loneliness and empathy in adults. The study was conducted using a correlational survey model, and the sample consisted of 500 individuals over the age of 18 residing in Istanbul. In order to collect data, participants were administered the Socio-Demographic Information Form, the Toronto Empathy Questionnaire, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the UCLA Loneliness Scale. Data were analyzed using SPSS-27 software. During the analysis process, descriptive statistics, correlation analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and regression analyses were employed. The findings of the study revealed that as age increased, levels of empathy and perceived social support decreased, while levels of loneliness increased. It was also found that an increase in the number of close friends was associated with higher levels of empathy and social support, and lower levels of loneliness. Women were found to have significantly higher levels of empathy compared to men. Significant differences were observed between groups formed based on marital status, employment status, monthly income, and self-definition as introverted or extroverted in terms of the studied variables. Additionally, the results indicated that the level of perceived social support from a significant other negatively and significantly predicted the level of loneliness