Voleybolcularda taktiksel becerilerin farklı değişkenlere göre değerlendirilmesi
Evaluation of tactical skills in volleyball players according to different variables
  1. Tez No: 959222
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybolcuların taktiksel becerilerini cinsiyet, yaş, lig kategorisi, pozisyon, deneyim yılı ve oynadığı takım sayısına göre değerlendirmektir. Çalışmaya toplam 209 voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 1. Lig, 2. Lig ve bölgesel ligde farklı takımlarda oynamaktadır. Voleybolcuların taktiksel becerilerini değerlendirmek için Sporda Taktiksel Beceri Envanteri (STBE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımı için Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. İkili grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U T testi ve ikiden fazla grup karşılaştırmasında ise Kruskal-Wallis kullanılmıştır. Cinsiyet, lig kategorisi ve pozisyon değişkenlerinde STBE alt boyutlarında ve total puanda anlamlı farklı tespit edilmemiştir (p>0,05). Yaş değişkenine göre pozisyon alma ve karar verme alt boyutunda anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Deneyim yılı değişkenine göre pozisyon alma ve karar verme, top hareketlerine dair bilgi sahibi olma, rakipleri tanıma ve SBTE toplam puanda anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate volleyball players' tactical skills based on gender, age, league category, playing position, years of experience, and the number of teams they have played for. A total of 209 volleyball players voluntarily participated in the study. The participants played for different teams in the 1st League, 2nd League, and regional leagues. The Tactical Skills Inventory for Sports (TSIS) was used to assess the tactical skills of the volleyball players.For data analysis, the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were applied to examine normality distribution, and the data were found not to be normally distributed. Therefore, the Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons, and the Kruskal-Wallis test was used for comparisons involving more than two groups.No significant differences were found in the TSIS sub-dimensions or total scores based on gender, league category, or playing position (p>0,05).