Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının dijital olgunluk düzeyleri: Trakya Üniversiteler Birliği örneği
Digital maturity levels of higher education institutions in Turkey: The case of Trakya Universities Union
  1. Tez No: 959223
  2. Yazar: GÖKHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hızla gelişen teknolojiler her alanda olduğu gibi yükseköğretim alanında da dijital dönüşümü kaçınılmaz kılmaktadır. Bu dönüşümün sürdürülebilir ve etkili olabilmesi için kurumların dijital olgunluk ve çeviklik düzeylerini artırmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda kurumların, dijitalleşme süreçlerinin sistematik olarak değerlendirilmesi ve yapılarının değişimleri hızlı algılayacak ve değişimlere karşı esnek ve hızlı tepki verebilecek şekilde dönüştürülmesi önem arz etmektedir. Alanyazında, dijital olgunluk modellerinin uygulanmasında öğretim elemanlarının katılımının sınırlı olduğu ve dijital olgunluk ile örgütsel çeviklik arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaların yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu çalışmada, öğretim elemanlarının görev yaptıkları yükseköğretim kurumlarına yönelik dijital olgunluk düzeyi algılarının belirlemesi ve bu algı düzeyi ile örgütsel çeviklik algıları arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırmaya Trakya Üniversiteler Birliği'ne (TÜB) üye yükseköğretim kurumlarında görev yapan 609 öğretim elemanı katılmıştır. Araştırma kapsamında, öğretim elemanlarının dijital olgunluk düzeyi algılarının belirlenmesi amacıyla geçerliliği ve güvenirliği kabul edilen“Yükseköğretimde Dijital Olgunluk Algısı Ölçeği”ölçeği geliştirilmiştir. Öğretim elemanlarının dijital olgunluk ve örgütsel çeviklik düzeyi algıları ortalama ve standart sapma değerleriyle hesaplanmıştır. Algı düzeylerinin demografik değişkenlere göre incelenmesi için bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve Post-Hoc testleri kullanılmıştır. Algı düzeyleri arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile etki düzeyi ise Çoklu Doğrusal Regresyon analiziyle incelenmiştir. Araştırma kapsamında, öğretim elemanlarının dijital olgunluk ve örgütsel çeviklik düzeylerine ilişkin genel algılarının orta düzeyde olduğu, bu algıların bazı demografik özelliklere göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca dijital olgunluk ve örgütsel çeviklik algıları arasında pozitif ve yüksek düzeyde bir ilişki bulunmuş; çevikliğin yetkinlik, hız ve esneklik boyutlarının dijital olgunluk algısı üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, yükseköğretim kurumlarında dijital olgunluk ve çeviklik düzeylerinin artırmasına yönelik çalışmaların planlamasında, öğretim elemanlarının beklentilerinin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing technologies are making digital transformation inevitable in the field of higher education, as in all other fields. To ensure the sustainability and effectiveness of this transformation, institutions need to enhance their levels of digital maturity and organizational agility. In this context, it is important for institutions to systematically evaluate their digitalization processes and to transform their structures in a way that allows them to quickly perceive changes and respond to them with flexibility and speed. The literature indicates that the participation of faculty members in the implementation of digital maturity models is limited, and that studies examining the relationship between digital maturity and organizational agility are insufficient. This study aims to determine faculty members' perceptions of the digital maturity level of the higher education institutions in which they work, and to reveal the relationship between perceived maturity level and their perceptions of organizational agility. The research was designed using a correlational survey model. A total of 609 faculty members working at higher education institutions affiliated with the Trakya Universities Union participated in the study. As part of the research a valid and reliable“Higher Education Digital Maturity Perception Scale”was developed to assess faculty members' perceptions of digital maturity. Faculty members' perceptions of digital maturity and organizational agility levels were calculated with mean and standard deviation. Independent sample t-test, ANOVA and Post-Hoc tests were used to examine perception levels according to demographic variables. The relationship between perception levels was examined using the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, while the effect size was analyzed through Multiple Regression analysis. Within the scope of the study, it was determined that faculty members' overall perceptions regarding digital maturity and organizational agility were at a moderate level, and that these perceptions showed significant differences according to certain demographic characteristics. In addition, a positive and high-level relationship was found between perceptions of digital maturity and organizational agility; it was determined that the competence, speed and flexibility dimensions of agility had a significant effect on digital maturity perception. As a result of the research, it is recommended that the faculty members' expectations be taken into account when planning initiatives aimed at increasing the levels of digital maturity and agility in higher education institutions.