Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Polonya ilişkileri
Turkey-Poland relations after the Cold War
  1. Tez No: 959229
  2. Yazar: İSHAK TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ÖZTÜRKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye ve Polonya arasındaki ilişkiler tarihin kökenlerine dayanmakta olup, iki ülke arasındaki etkileşim, karşılıklı çatışmalardan ziyade, uzun soluklu barış ve anlayış içinde karakterize olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlayan diplomatik ilişkiler, 1414 yılında Polonyalı elçilerin Osmanlı Sarayı tarafından kabulü ile resmiyet kazandı. İki ülke arasındaki ilişkiler, 1923 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Polonya'yı tanıyan ilk Avrupa devleti olmasıyla daha da pekişmiştir. Soğuk Savaş döneminde Türkiye'nin NATO'ya katılması ve Polonya'nın Varşova Paktı'na üye olmasıyla ilişkilerde bir duraklama yaşanmış olsa da 1989'da Polonya'nın demokratikleşme sürecine girmesi ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ilişkiler yeniden ivme kazanmıştır. Polonya'nın NATO ve Avrupa Birliği'ne katılım süreçlerinde Türkiye'nin verdiği destek iki ülke arasındaki bağları güçlendirmiştir. Ayrıca, 2000'li yıllardan itibaren artış gösteren üst düzey ziyaretler ve imzalanan stratejik ortaklık bildirisi, Türkiye-Polonya ilişkilerinin stratejik bir boyut kazandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The relations between Türkiye and Poland are rooted in history, and the interaction between the two countries has been characterized by long-standing peace and mutual understanding rather than conflicts. Diplomatic relations that began during the Ottoman Empire were formalized in 1414 with the acceptance of Polish envoys by the Ottoman Court. The relations between the two countries were further strengthened by the Treaty of Friendship signed in 1923 and by the fact that the Republic of Türkiye was the first European state to recognize Poland. Although there was a stagnation in relations during the Cold War period, due to Türkiye's membership in NATO and Poland's membership in the Warsaw Pact, relations gained momentum again following Poland's democratization process in 1989 and the dissolution of the Soviet Union. Türkiye's support during Poland's accession processes to NATO and the European Union further strengthened the ties between the two countries. Moreover, the increase in high-level visits since the 2000s and the signing of the strategic partnership declaration indicate that Türkiye-Poland relations have acquired a strategic dimension.