Bermuda çimi kaplı alanın zoysia çimine dönüştürülmesinde farklı azot dozları ve biçim yüksekliklerinin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of different nitrogen doses and mowing heights on converting a bermudagrass lawn to zoysiagrass
  1. Tez No: 959228
  2. Yazar: ONUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SEVER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Zoysia çimleri (Zoysia sp.) yeşil alanlarda yaygın kullanılan sıcak iklim çim bitkileridir. Birçok çim türüne göre daha az bakım istemelerinden dolayı çevre dostu olarak yeşil alanlarda kullanımları her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın amacı halihazırda Bermuda çimi ile kaplı alanın Zoysia çimine dönüştürülmesinde; farklı Zoysia çim çeşitleri, azot dozları ve biçim yüksekliklerinin alana dikilen Zoysia çiminin tesis olma başarısı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma Antalya-Belek'te 'Antalya Golf Club' sahasında 2023-2025 yılları arasında 'Tifway' Bermuda çimi ekili alanda yürütülmüştür. Araştırmada iki adet yerli hibrit Zoysia çeşidi 'Türkzoy' ve 'Anazoy' ve ayrıca ticari şahit olarak 'El-toro'ya ait çim fideleri alana dikilmiştir. Yapılan araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine uygun olarak 3 tekerrür ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 3 farklı azot dozu (0, 5 ve 10 g N m² yıl¹) ve 2 farklı biçim yüksekliği (1,2 cm fairway; 3,5 cm rough) kullanılmıştır. Araştırma süresince her ay genel çim kalitesi, çim rengi klorofil ve NDVI değerleri ve Zoysia çeşitlerinin alanda yerleşme (tesis olma) oranlarına ilişkin veriler alınmıştır. Sonuçlar Bermuda çimi üzerine dikilen Zoysia çiminin yerleşme oranının kullanılan çeşitler, biçim yüksekliği ve azot oranlarına bağlı olarak değişebileceğini ve dikim sonrası iki yıl içinde ortalama %75-85 düzeyine ulaşabileceğini ortaya koymuştur. Alanda en hızlı tesis olan çeşidin El-toro olduğu ve onu sırasıyla 'Anazoy' ve 'Türkzoy' çeşitlerinin izlediği bulunmuştur. Sonbahar ve kış döneminde en yüksek çim kalitesi ve yüksek yeşil renk ise Anazoy ve Türkzoy çeşitlerinde ve özellikle 5 ve/veya 10 g N m² yıl¹ azot uygulanmış çim parsellerinde elde edilmiştir. Sonuçlar ışığında 'Anazoy' çeşidi tercih edilirse biçim yüksekliği fark etmeksizin 10 g N m² yıl¹azot dozu önerilebilir. 'El-Toro' ve 'Türkzoy' çeşitleri tercih edildiğinde ise alanın ilk iki yıl sürecinde rough biçim yüksekliğinde ve azotlu gübrenin 5 g N m² yıl¹ gibi minimum düzeyde tutulması önerilir.
Özet (Çeviri)
Zoysiagrasses (Zoysia sp.) are warm season grasses commonly used in green spaces. Due to their low maintenance requirements compared to many other grass species, they are known as environmentally friendly grasses and their use in green spaces is increasing day by day. The aim of this study is to investigate the effects of different zoysiagrass cultivars, nitrogen doses, and mowing heights on the establishment success of zoysiagrass planted in a mature turf planted with Bermudagrass 'Tifway-419'. The research was conducted at the 'Antalya Golf Club' located in Antalya-Belek between 2023 and 2025. In the study, plugs of two local hybrid zoysia cultivars, 'Türkzoy' and 'Anazoy,' and 'El-Toro' as a commercial control were planted within the mature bermudagrass turf sward. The research was carried out using a randomized block design with split plots, replicated three times. The research tested the effects of three nitrogen levels (0, 5 and 10 g N m² year¹) alongside two mowing heights: 1,2 cm (fairway) and 3,5 cm (rough) on the establishment of different zoysiagrass cultivars planted within mature Bermudagrass turf. During the course of the study, data on overall turf quality, color, chlorophyll, and NDVI values, as well as the establishment rates of Zoysia cultivars, were collected monthly. The results indicated that the establishment rate of zoysiagrass within mature bermuda turf can vary depending on the cultivars used, mowing height, and nitrogen levels, and can reach an average of 75-85% within two years of planting. The cultivar with the fastest establishment rate was found to be El-Toro, followed by Anazoy and Türkzoy. The highest turfgrass quality and green color during the fall and winter periods were observed with Anazoy and Türkzoy varieties, particularly in plots where 5 and/or 10 g of nitrogen were applied. Based on the results, if the cultivar 'Anazoy' is preferred, a nitrogen dose of 10 g/m²/year1 can be recommended regardless of mowing height. If the El-Toro and Türkzoy cultivars are preferred, turf should be maintained under rough mowing height (3.5 cm) in the first two years, and the nitrogen fertilizer should be kept at a minimum level of 5 g/m²/year1.