Neredeyse projektif modüller üzerine
On almost projective modules
- Tez No: 959245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYNARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, neredeyse projektif modül kavramını ve çeşitli karakterizasyonlarını tanıtmayı amaçlar. 1980 yılında Roberto Martinez Villa tarafından tanıtılan neredeyse projektif modül kavramı, artin cebirlerinin temsil teorisinde yer alan bazı problemlerin çözümünde önemli rol oynamıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, neredeyse projektif modül kavramının tarihsel gelişim süreci ifade edilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışmasında kullanılacak olan temel tanımlara ve özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde neredeyse projektif modüller, sırasıyla kalıtsal, artin ve kalıtsal olmayan cebirler üzerinde, üç alt başlıkta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce the concept of almost projective module and its various characterizations. The concept of almost projective module, introduced by Roberto Martinez Villa in 1980, has played an important role in solving some problems in the representation theory of artin algebras. The thesis study consists of three parts. In the introduction, the historical development process of the concept of almost projective module is expressed. In the second part, the basic definitions and properties that will be used in the thesis study are given. In the third part, almost projective modules are examined under three subheadings on hereditary, artin and non-hereditary algebras, respectively.