Auteur kuramı perspektifinde Ahmet Uluçay ve sineması
Ahmet Uluçay and his cinema in the perspective of Auteur theory
- Tez No: 959248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı auteur kuramı perspektifinde Ahmet Uluçay ve onun sinemasına bakmaktır. Kuram yönetmenin kendi yaşam hikayesi ve sinemasına bakarken sağlayacağı esneklikten ötürü tercih edilmiştir. Kuram 1950'li yıllarda Cahiers du Cinema Dergisi ve yazarları tarafından ilk defa ele alınmış ve daha sonra Fransız Yeni Dalga hareketini de başlatacak olan Rohmer, Truffaut, Godard gibi isimler yer almıştır.Kolektif çalışmayı gerektiren sinemada üretim süreçlerine dahil olan bir çok unsur olmasına rağmen asıl yaratıcının ve söz sahibinin yönetmen olduğu ve bunu yaparken filmlerine kendi anlayış ve üslubunu aktarabildiği görüşü üzerinde kuram şekillenir.Auteur eleştirisinde filmin estetik niteliklerinden çok, yönetmenin özgün kişiliği ve üslubunun filmlerine yansıyıp yansımadığına bakılır. Yönetmenin filmleri arasındaki bütünlük olup olmadığı, temalar ve motiflerin tekrarı ile bu tema ve motiflerin bir desen oluşturup oluşturmadığını inceler. Ahmet Uluçay kendi yaşam öyküsünden izler taşıyan filmlerinde kullandığı tema ve izlekler bir bütünlük oluşturup, kendine has bir anlatım tarzı ortaya koymuştur. Ahmet Uluçay içine doğduğu çevrenin ve sinemanın verdiği teknik imkanlarını kullanarak özgün bir anlatı oluşturabilmiş auteurdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine Ahmet Uluçay and his cinema from the perspective of auteur theory. This theory was chosen because of the flexibility it offers when examining the director's own life story and cinema. The theory was first discussed by Cahiers du Cinema magazine and its writers in the 1950s, and later featured figures such as Rohmer, Truffaut, and Godard, who would later initiate the French New Wave movement. The theory is shaped by the notion that, while many elements are involved in the production process in cinema, which requires collective work, the director is the primary creator and arbiter, and in doing so, he is able to inject his own understanding and style into his films. Auteur criticism focuses on whether the director's unique personality and style are reflected in his films, rather than the aesthetic qualities of the film itself. It examines the unity among the director's films, the repetition of themes and motifs, and whether these themes and motifs create a pattern. Ahmet Uluçay's films, which bear traces of his own life story, use themes and themes to create a unified whole, demonstrating a unique narrative style. Ahmet Uluçay is an auteur who has been able to create an original narrative by using the technical possibilities provided by the environment in which he was born and the cinema.