İran halk ezgilerinin başlangıç piyano eğitimi için düzenlenmesi ve kullanımının değerlendirilmesi
The arrangement and pedagogical evaluation of Iranian folk melodies for use in beginner level piano education
  1. Tez No: 959251
  2. Yazar: ROJIN MAJIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kültürün önemli simgelerinden biri toplumun tarihsel hafızasını temsil edebilen halk sanatı dallarıdır ve bunlardan birisi de halk müziği olmaktadır. Bu araştırma, İran halk ezgilerinin başlangıç düzeyi piyano eğitimi için düzenlenme sürecini ve bu düzenlemelerin pedagojik açıdan uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yerel müzik unsurlarının piyano eğitimine entegrasyonunu hem müzikal hem de öğretimsel boyutlarıyla ele almaktadır. Temel araştırma sorusu, İran halk ezgilerinin piyano için nasıl düzenlenebileceği ve bu düzenlemelerin başlangıç seviyesindeki piyano eğitimi üzerindeki etkilerinin ne olduğudur. Alt problemler ise bu ezgilerin teknik zorluk düzeyi, makamsal yapılarının korunması, öğrenci motivasyonu ve müzikal gelişime katkısı gibi unsurlar etrafında şekillenmiştir. Araştırmada nitel durum çalışması deseni kullanılmış ve İran makam müziği konusunda akademik birikimi olan üç piyano eğitmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların kimlik bilgileri etik ilkeler doğrultusunda Öğr1, Öğr2 ve Öğr3 şeklinde kodlanmıştır. Görüşme verileri tematik kodlamayla analiz edilerek pedagojik, teknik, müzikal ve kültürel başlıklar altında toplanmıştır. Elde edilen bulgular, düzenlenen halk ezgilerinin başlangıç seviyesindeki öğrenciler için teknik açıdan uygun bulunduğunu göstermektedir. Öğretmenler, eserlerdeki tanıdık melodilerin öğrencilerde duygusal bağ kurulmasına yardımcı olduğunu ve bu bağın müzikal öğrenme sürecini olumlu yönde etkilediğini ifade etmişlerdir. Ayrıca eserlerin deşifre, ritim, müzikal ifade gibi temel becerilerin gelişimine katkı sağladığı belirtilmiştir. Buna karşılık, bazı öğretmenler teknik yeterlilik açısından sınırlılıklara dikkat çekmiştir. Özellikle dinamik işaretlerin artırılması, bazı armonik yapıların yeniden düzenlenmesi gibi öneriler sunulmuştur. Czerny gibi teknik etütlerle karşılaştırıldığında, bu eserlerin teknik gelişim açısından ikincil düzeyde kaldığı belirtilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma İran halk müziğinin piyano eğitimine katkılarını ortaya koymakta ve kültürel açıdan duyarlı öğretim yaklaşımlarının müfredatta yer almasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, bu tür eserlerin orta ve ileri seviyeler için de geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmaktadır. Bu doğrultuda, bulgular hem yerel müzik mirasının korunmasına hem de piyano eğitiminde pedagojik çeşitliliğin artırılmasına hizmet etmektedir. Çalışma aynı zamanda farklı müzik kültürlerinin eğitim programlarına entegre edilmesinin öğrenci motivasyonu üzerinde kalıcı bir etki yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Culture refers to the significant spiritual and material elements that a society has preserved throughout its history. These elements are shared among individuals both from the past and present, and any society is influenced by and can influence other societies through interaction. One of the important symbols of culture is the branches of folk art that reflect a society's historical memory, among which folk music is prominent. Considering the role of cultural heritage in education, it becomes evident that integrating such elements into teaching practices can enrich the learning experience. In piano education, selecting appropriate teaching methods plays a crucial role in helping students acquire the necessary skills and achieve their learning objectives. This study aims to present and evaluate the adaptation process of Iranian folk melodies for beginner-level piano education. The research focuses on both the pedagogical and musical aspects of integrating local musical elements into formal piano instruction. The primary research question explores how Iranian folk tunes can be arranged for piano and how effective these arrangements are in early-stage piano pedagogy. Sub-questions investigate the educational appropriateness of the arrangements in terms of technical simplicity, modal integrity, and their potential to support student motivation and musical development. Using a qualitative case study model, data was gathered through semi-structured interviews conducted with three expert piano educators who have academic backgrounds in modal music and Iranian folk traditions. Participants were selected purposefully and identified as Öğr1, Öğr2, and Öğr3 to ensure ethical confidentiality. The interview data was analyzed through thematic coding and categorized into pedagogical, technical, musical, and cultural dimensions. The findings show that the arranged folk melodies were generally found suitable for beginner students in terms of hand positioning, articulation, fingerings, and rhythmic patterns. Experts emphasized that the melodic familiarity of the pieces can help build emotional connections between the student and the material, enhancing both engagement and retention. Moreover, these pieces contribute to the development of essential skills such as sight-reading, rhythmic understanding, and expressive playing. However, some limitations were noted. In comparison with classical technical etudes like Czerny, the pieces were found less effective in promoting high-level technical proficiency. Experts recommended additional work, such as incorporating more dynamic markings and adapting harmonic structures in certain pieces for better clarity and pedagogical function. In conclusion, the study highlights the educational value of incorporating Iranian folk melodies into early piano education. It offers practical suggestions for curriculum development and advocates for culturally responsive pedagogy that supports local music traditions while meeting pedagogical goals. Ultimately, this research underscores the significance of bridging traditional cultural heritage with modern piano pedagogy, ensuring that music education remains both contextually relevant and pedagogically effective.