Envıronmental cosmopolıtanısm: Rethınkıng the networks of otherness
Çevresel kozmopolitanizm:Ötekiliğin ağlarını yeniden düşünmek
- Tez No: 959256
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İklim sorunları giderek daha acil hale geldikçe, insanlar ve çevreleri arasındaki ilişki daha karmaşık bir hal almaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma post-Antroposen dönemindeki güncel mekânsal ve iklimsel çıkmazları kavrayabilmek için teorik bir çerçeve olarak çevresel kozmopolitanizmi incelemektedir. Şimdiye kadar geleneksel çeşitli çerçeveler, disiplinler ve uygulamalar aracılığıyla araştırılan ve temelde bireysel dünya vatandaşlığı olarak ele alınan kozmopolitanizm, burada çevresel adalet perspektifinden değerlendirilir ve farklı düzeylerdeki iklim sorunlarını birbirine bağlayabilecek kapsamlı bir çerçeve olarak görülür. Tartışmalar öncelikle, 'öteki'nin nasıl barındırılabileceği sorununa odaklanarak, Derrida'nın misafirperverlik kavramından Beck'in 'sınır çoğaltılması' nosyonuna kadar kozmopolitanizmin mekansal teorilerini ve pratiklerini inceler. Ardından, Taut'un iklim temelli evrenselliği, Ebeling'in 'Membrane Olarak Mekan' çalışması ve Esra Akcan'ın 'Açık Mimarlık' kavramı analiz edilerek, mimarinin çevresel adaleti nasıl güçlendirebileceği veya sorgulayabileceği tartışılır. Bu tartışmaları takiben, Bruno Latour'un Aktör-Ağ Teorisi (ANT) analitik bir araç olarak kullanmayı önerir, ve dönüşen birey-çevre ilişkisini, mimari pratiğin insan ve insan olmayan aktörleri bağlayan bir ağ yaratıcısı olma kapasitesi üzerinden tartışır. Soyut mekânsal kavramlardan somut mekânsal deneyimlere uzanan bu örneklerin yeniden düşünülmesiyle, mimarlık disiplini çevresel kozmopolitanizmin mekânsal kapsamını şekillendiren kritik soruları ve ikilemleri açığa çıkarır. Aynı zamanda çevresel kozmopolitanizm de, mimarlığın post-Antroposen dönemindeki kritik rolünü hem eleştiren hem de potansiyel olarak yönlendiren yeni perspektifler sunar.
Özet (Çeviri)
As climate issues become increasingly urgent, the relationship between humans and their environment grows more complex. In this regard, the study explores environmental cosmopolitanism as a theoretical framework for addressing contemporary spatial and climatic challenges in the post-Anthropocene era. Cosmopolitanism - traditionally explored through various frameworks, disciplines, and practices and fundamentally tackled as individual world citizenship - is here speculated through the lens of environmental justice and viewed as a comprehensive framework that might connect various levels of climate issues. Discussions initially examine cosmopolitanism's spatial theories and practices, from Derrida's concept of hospitality to Beck's notion of border proliferation, by focusing on the issue of how to inhabit the 'other.' Subsequently, through analyzing Taut's climate-based universality, Ebeling's 'Der Raum als Membrane', and Esra Akcan's notion of 'Open Architecture', this discussion explores how architecture can either reinforce or challenge environmental justice. Finally, it employs Bruno Latour's Actor-Network Theory (ANT) as an analytical tool for testing the capacity of architectural practice as a network creator that facilitates connections between human and non-human actors. By rethinking these examples - from abstract spatial concepts to concrete spatial experiences - not only does the architecture discipline raise critical questions and dichotomies that shape the spatial scope of environmental cosmopolitanism, but also, environmental cosmopolitanism reveals new perspectives that both critique and potentially guide architecture's crucial role in the post-Anthropocene era.