Sınıf öğretmenlerinin birleştirilmiş sınıflarda beden eğitimi ve oyun öğretiminde yaşanan sorunlara ilişkin görüşleri
Primary school teachers' opinions on the problems encountered in teaching physical education and play in multigrade classrooms
  1. Tez No: 959265
  2. Yazar: SİNEM BEREKET TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYRA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa ilindeki birleştirilmiş sınıflarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin, beden eğitimi ve oyun öğretimi sırasında karşılaştıkları sorunlara yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 15 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, 9 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin dersin uygulanmasında zaman yönetimi, öğrenci farklılıkları, materyal eksikliği, fiziksel mekân yetersizlikleri ve müfredatın uygulanabilirliğine yönelik çeşitli sorunlar yaşadıkları ortaya konmuştur. Öğretmenler ayrıca bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunmuşlardır. Elde edilen bulgular, birleştirilmiş sınıflarda beden eğitimi ve oyun dersinin planlanması, uygulanması ve geliştirilmesine yönelik önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of classroom teachers working in multigrade classes in Şanlıurfa on the problems they encounter in teaching physical education and play. The research was conducted using a qualitative case study design. The study group consists of 15 classroom teachers selected through criterion sampling, a purposeful sampling method. Data were collected using a semi-structured interview form comprising 9 open-ended questions. The collected data were analyzed using content analysis. The findings indicate that teachers face various challenges in implementing the course, including time management, student diversity, lack of materials, insufficient physical spaces, and curriculum-related issues. Teachers also offered suggestions for overcoming these difficulties. The results provide significant insights for the planning, execution, and improvement of physical education and play lessons in multigrade classrooms.