Yöneticinin karizmatik liderlik davranışı ile çalışanların kariyer memnuniyeti ilişkisinde algılanan örgütsel prestijin aracı rolü
The mediating role of perceived organizational prestige in the relationship between manager's charismatic leadership behavior and employees' career satisfaction
  1. Tez No: 959270
  2. Yazar: ERKAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışanların planladıkları kariyer hedeflerinde başarılı olmalarına ve amaçlarına ulaşmalarında, içinde bulundukları işyerinin sunduğu olanakların ve örgütün insan kaynaklarının etkisi büyüktür. Ayrıca örgütün algılanan prestijinin ve yöneticinin çalışan üzerindeki etkilerinin de çalışanların performanslarında ve işlerine motive olmalarında etkisi olmaktadır. Bu durumda doğal olarak çalışanlar kariyer süreçlerinde memnun oldukları örgütler ve yöneticilerle çalışmayı arzu ederler. Bu tercih ise yönetimin nitelikli ve arzulanan insan kaynağına ulaşmasında elini güçlendirecektir. Bir örgütün çalışanları nezdindeki saygınlığı ve liderinin özellikleri o örgüt çalışanlarının kariyer memnuniyetlerinde rol oynayabilecek önemli faktörlerdendir. Bu çalışmada liderlik özelliklerinden karizmatik liderliğin çalışan kariyer memnuniyetine etkisi ve bu etkileşimde örgütsel prestij değişkeninin aracı bir rolü olup olmadığı incelenmektedir. Araştırma bulgularından örgütsel prestijin kariyer memnuniyetini doğrudan pozitif bir şekilde etkilediği görülmüştür. Öte yandan incelenen karizmatik liderlik değişkeni alt boyutlarından sadece çevresel duyarlılık ve üye ihtiyaçlarına duyarlılık gösterme değişkenlerinin kariyer memnuniyetini anlamlı ve doğrudan pozitif etkilediği, statükoyu sürdürme alt değişkeninin ise kariyer memnuniyetine olumsuz yönde doğrudan etki ettiği görülmektedir. Aracı etkilere bakıldığında ise sadece statükoyu sürdürme alt değişkeninin örgütsel prestij üzerine anlamlı etkisi olduğu ve aracı değişkenin ise önleyici aracı etkisiyle ilgili alt değişkenin dorudan olumsuz etkisini dolaylı pozitif etkiye dönüştürdüğü anlaşılmaktadır. Elde edilen bu sonuçlardan hareketle karizmatik liderlik ve örgütsel prestij değişkenlerinin çalışanın kariyer memnuniyeti üzerindeki toplam etkilerinin pozitif olduğu ve memnuniyeti arttırdığı ortaya konulmaktadır. Bu da çalışanlarının kariyerleri noktasında çalışmalar yürüten ve bunu önemseyen insan kaynakları yöneticileri ve firma sahiplerine örgüsel prestijin ne denli önemli olduğunu ve özellikle karizmatik liderler tarafından yönetilmekte olan örgütlerde bu yönetim özelliklerinin oluşturabileceği olumsuz yönleri azaltıcı etkilerinin olacağı yönünde fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
The opportunities offered by the workplace and the organization's human resources play a significant role in employees' success in their planned career goals and their achievement of these goals. Furthermore, the perceived prestige of the organization and the manager's influence on employees also have an impact on employees' performance and job motivation. Naturally, employees prefer to work with organizations and managers they are satisfied with throughout their career paths. This preference, in turn, strengthens management's position in attracting qualified and desirable human resources. An organization's reputation among its employees and the characteristics of its leader are important factors that can play a role in the career satisfaction of its employees. This study examines the impact of charismatic leadership, a leadership characteristic, on employee career satisfaction and whether organizational prestige plays a mediating role in this interaction. The research findings indicate that organizational prestige directly and positively impacts career satisfaction. Furthermore, among the sub-dimensions of charismatic leadership, only the environmental awareness and sensitivity to member needs significantly and directly affect career satisfaction, while the status quo sub-variable has a negative direct impact on career satisfaction. When examining the mediating effects, it is understood that only the status quo maintenance sub-variable has a significant effect on organizational prestige, while the mediating variable, through its preventive mediating effect, transforms the direct negative effect of the related sub-variable into an indirect positive effect. Based on these results, it is demonstrated that the total effects of charismatic leadership and organizational prestige on employee career satisfaction are positive and increase satisfaction. This suggests the importance of organizational prestige to human resources managers and company owners who prioritize and prioritize their employees' careers and that these management characteristics, particularly in organizations led by charismatic leaders, can mitigate the negative impacts they may have.