Potato-weed interactions as affected by various plant densities and nitrogen levels
Farklı bitki yoğunluklarının ve azot seviyelerinin patates-yabancı ot etkileşimleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 959294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KHAWAR JABRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Azot (N) gübrelemesi, yabancı ot-yabancı ot ve ürün-yabancı ot rekabet etkileşimleri bilgisi, iyileştirilmiş yabancı ot yönetimi programları geliştirmede yardımcı olabilir. Bu nedenle, mevcut çalışma, çeşitli bitki yoğunlukları ve N seviyeleri altında patates yabancı ot etkileşimini belirlemek için tarla koşullarında yürütülmüştür. Ayrıca yabancı ot-yabancı ot ve yabancı ot-patates etkileşimini belirlemek amacıyla sera deneyleri de yürütülmüştür. Tarla deneyinde, deney alanındaki baskın yabancı ot türleri Chenopodium album, Salsola kali, Diplotaxis tenuifolia ve Amaranthus retroflexus'tur. Çalışmanın 1. ve 2. yılında yabancı ot içermeyen koşullarda en yüksek yumru sayısı (bitki başına 7.89 ve 8.65) ve yumru verimi (39.34 ve 35.75 t ha-1) sırasıyla 160 kg ha-1 N uygulamasından elde edilmiştir. Bu durum, N gübrelemesinin ve yabancı ot içermeyen koşulların önemini göstermektedir. Yabancı otlardan kaynaklanan en fazla verim kaybı (%27.7 ve %44.5) hiç N uygulanmayan koşullarda bulunmuştur. Serada yabancı otlar ve patates üzerine N etkisinin incelenmesinde, en yüksek yabancı ot boyunun 80 ve 160 kg ha-1 N altında C. album ve S. nigrum'da, en düşük ise azotsuz kontrol uygulamasında gözlenmiştir. En yüksek yabancı ot yaş ve kuru ağırlığı, kontrol uygulamalarına kıyasla daha yüksek azot dozunda C. album ve A. retroflexus'tan elde edilmiştir. En yüksek yumru verimi 160 kg ha-1 N azot seviyelerinden elde edilirken, en düşük kontrol uygulamasından elde edilmiştir. Yabancı ot-yabancı ot rekabeti deneyinin sonuçları, C. album'ün daha düşük yoğunluk koşulları altında, yani iki C. album bitkisi incelenen üç türden herhangi birinin iki bitkisiyle birlikte yetiştirildiğinde daha yüksek bitki boyları (70-77,5 cm) ve kuru biyokütle (bitki başına 15,4-18,9 g) ürettiğini göstermiştir. Benzer bir eğilim, daha düşük yoğunluk veya rekabet seviyelerinde daha iyi performans gösteren diğer yabancı otlar, yani S. kali, A. retroflexus ve S. nigrum için de gözlemlendi, daha rekabetçi ortamlarda büyümeleri ve biyokütleleri azalmıştır. Yabancı ot-patates rekabeti deneyinin sonuçları, A. retroflexus yoğunluğunda bir artışla patates boyu ve veriminin azalmaya başladığını ve buna bağlı olarak A. retroflexus etkisi nedeniyle %9-49 oranında yumru azalması olduğunu göstermiştir. Patates farklı yoğunluklardaki C. album'den gelen rekabete maruz kaldığında yumru veriminde %9-48 oranında azalma olmuştur. S. kali etkisi nedeniyle yumru verimi kaybı türler arası rekabet koşulları altında %32-63 olarak hesaplanmıştır. Patatesin S. nigrum ile türler arası rekabeti altında verim kaybı S. nigrum yoğunluklarına bağlı olarak %22-43 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Knowledge of nitrogen (N) fertilization, weed-weed and crop–weed competitive interactions could be helpful in developing improved weed management programs. Hence, the current study was conducted under field to determine potato weed interaction under various plant densities and N levels. Moreover, greenhouse experiments were also conducted to determine the weed-weed and weed-potato interaction. In the field experiment, the dominant weed species in the experimental area were Chenopodium album, Salsola kali, Diplotaxis tenuifolia, and Amaranthus retroflexus. The highest number of tubers (7.89 and 8.65 per plant) and tuber yield (39.34 and 35.75 t ha-1) were obtained from 160 kg ha-1 N, under weed-free conditions, in the 1st and 2nd year of the study, respectively, indicating the importance of N fertilization and weed-free conditions. The maximum yield loss (27.7 and 44.5%) due to weeds were observed in the treatment where no N was applied. The study of impact of N on weeds and potato under greenhouse showed that the maximum weed height was observed in C. album and S. nigrum under 80 and 160 kg ha-1 N while the lowest was at control treatment without N. The highest weed fresh and dry weight was observed from C. album and A. retroflexus under higher dose of N as compared with control treatments. The highest tuber yield was obtained from 160 kg ha-1 N levels while the lowest was obtained from control treatment .The results for weed-weed competition experiment showed that C. album produced taller plant heights (70-77.5 cm) and dry biomass (15.4-18.9 g per plant) under conditions of lower density, i.e., when two C. album plants were grown alongside two plants of any of the three studied species. A similar trend was observed for the other weeds, i.e., S. kali, A. retroflexus, and S. nigrum, which performed better at lower densities per competition levels, their growth and biomass decreasing in more competitive settings. The results of the weed-potato competition experiment showed that with an increase in density of A. retroflexus, potato height and yield started decreasing and there was a 9-49% tuber reduction due to A. retroflexus interference depending on its density. There was a 9-48% reduction in tuber yield when potato was exposed to competition from different densities of C. album. Tuber yield loss due to S. kali interference was 32-63% under inter-specific competition conditions. Yield loss under inter-specific competition of potato with S. nigrum was 22-43% depending on the densities of S. nigrum.