Aırfoıl kanatlı bir santrifüj fanın yanıt yüzeyi yöntemi ile optimizasyonu
Optimization of an airfoil blade centrifugal fan using response surface methodology
- Tez No: 959295
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINARBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde santrifüj fanlar, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yazılımları kullanılarak belirlenen debi ve basınç değerlerinde çalışması üzerine tasarlanmaktadır. Tasarımlarda kanat açısı belirlenerek fan için HAD analizleri ile doğrulama sağlanarak tasarım süreci devam ettirilmektedir. İlerleyen teknolojiler ve yeni optimizasyon teknikleri sayesinde daha verimli santrifüj fanlar elde etmek mümkün hale gelmiştir. Çalışmada kapsamlı bir optimizasyon stratejisi geliştirilerek kanat aerodinamik yapısı, muhafaza yapısı, kanat giriş çıkış yükseklikleri gibi geometrik ifadeler bağımsız parametre olarak parametrik bir santrifüj fan yapısına getirilmiştir. Geometrik parametrelerin yanında salyangozu bulunmayan bir fan için HAD yazılımlarında kullanılabilecek bir akış hacmi önerisi ve geometrik olarak birbiriyle tam bağlantılı yeni bir muhafaza yapısı literatüre önerilmiştir. Tam tanımlı muhafaza ve fan yapısı detaylı olarak açıklanmış ve geometrik olarak debi katsayısını elde eden ampirik bir korelasyon önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, centrifugal fans are designed to operate at specified flow and pressure values using Computational Fluid Dynamics (CFD) software. In the designs, the blade angle is determined and the design process is continued by providing verification with CFD analysis for the fan. Thanks to advancing technologies and new optimization techniques, it has become possible to obtain more efficient centrifugal fans. In this study, a comprehensive optimization strategy is developed and geometric expressions such as blade aerodynamic structure, casing structure, blade inlet and outlet heights are brought into a parametric centrifugal fan structure as independent parameters. In addition to the geometric parameters, a flow volume proposal that can be used in CFD software for a fan without a volute and a new geometrically fully connected casing structure are proposed to the literature. The fully defined casing and fan structure is described in detail and an empirical correlation is proposed to obtain the flow coefficient geometrically.