Nazipa Kuljanova, hayatı ve eserleri
Nazipa Kuljanova, life and works
- Tez No: 959299
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nazipa Kuljanova, 1887 yılında Torğay'da dünyaya gelmiştir. XX. yüzyılın başlarında yetişen eğitimli ve öncü Kazak kadınlarından biridir. Eğitimci, yazar, çevirmen ve Kazak basınındaki ilk kadın gazeteci olan Kuljanova, Alaş Hareketi'nin önde gelen figürlerinden birisi olarak Kazak halkının aydınlanma sürecine önemli katkılar sağlamıştır. Eñbekşi Qazaq, Qızıl Qazaqstan ve Ayel Tendigi gibi yayın organlarında görev almış, Kazak gazetesi ve Ayqap dergisi de olmak üzere birçok basın organında yazılar kaleme almıştır. Kazak toplumundaki kadın sorunları, okul öncesi eğitim ve edebiyat, çalışmalarının temel konularını oluşturmuştur. Alaş liderlerinden Ahmet Baytursınulı, Kuljanova'nın Mektepten Burınğı Tarbiye (Okul Öncesi Eğitimi) adlı eserine ön söz yazarak onun pedagojik yaklaşımına değer vermiştir. Ayrıca, Ana Men Bala Tarbiyesi ve Balanı Awruwdan Saqtandıruw adlı eserleri, çocuk eğitimi ve sağlığı hakkında sunduğu değerli bilgiler bakımından günümüzde hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Hikâye ve çevirileriyle de Kazak edebiyatı ve kültürüne unutulmaz bir miras bırakmıştır. Bu çalışmada, Nazipa Kuljanova'nın hayatı ve eserleri incelenerek Kazak kültürüne ve toplumuna sağladığı katkılar üzerinden şahsiyetinin önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nazipa Kuljanova was born in 1887 in Torgay. She was one of the educated Kazakh women of the early 20th century. Kuljanova was a pedagogue, writer, translator and the first Kazakh female journalist. She was an important figure in the Alash Movement and significant contributions to the enlightenment of the Kazakh people. She worked in Enbekshi Qazaq newspaper, Qızıl Qazaqstan and Ayel Tendigi journals. Additionally, Kuljanova's articles have been published in many other journals and newspapers. The main topics of Kuljanova's works were women's issues in Kazakh society, preschool education and literature. Her works contain valuable information that is still useful today. She left a lasting legacy in Kazakh literature and culture with her works. This study examined Nazipa Kuljanova's life and works, and the importance of her personality through her contributions to Kazakh culture and society.