Ali Nazîmâ'nın 'Lisân-ı Osmânî'si
Ali Nazîmâ's 'Lisân-ı Osmânî
  1. Tez No: 613098
  2. Yazar: FADİME HACER ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ali Nazîmâ (1860-1935) 'nın Lisân-ı Osmânî adlı eserini komı alan bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde Türk eğitim hayatına değerli hizmetleri geçmiş A1i Nazîmâ'nın hayatı ve eserleri ele alındı. 2. Bölüm Ali Nazîmâ'nın Lisân-ı Osmânî adlı 368 sayfalık gramer kitabına ayrıldı. İlk olarak okuma güçlüğünü ortadan kaldırıp anlaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla ve bundan sonraki gramer çalışmalarına kaynaklık eder düşüncesiyle Arap harfli orijinal metin Latin harflerine aktarıldı. Bu yapılırken; [1] Orijinal metinde ana ve alt başlıkları ayırmak noktasında titizlik gösterilmemişti, punto farklılıkları ve koyu harflerle bunlar belirginleştirildi. [2] Orijinal metinde yıldızlarla belirtilen dipnotlar bu bölünde bize ait dipnotlarla karışmaması için numaralandırıldı. [3] Orijinal metnin sayfa numaraları /sy şeklinde gösterildi. Bunların dışında metinde bir değişiklik yapılmadı. 3. Bölümde Lisân-ı Osmânî'de geçen gramer terimleri tespit edildi. Bu terimlerin günümüz gramerlerindeki karşılıkları verilmeye çalışıldı. Terimlerin karşılıklarını bulurken modern gramer kitaplarından yararlanıldı ve yaygın kullanımlar tercih edildi. Karşılığı olmayan terimler yazarın kendi tanımları ve örnekleriyle açıklanmaya çalışıldı. Dördüncü bölüm de ise terimler dizinine yer verildi.
Özet (Çeviri)
The life and the works of Ali Nazîmâ (1860-1935) who is one of the eminents of the Turkish educational life is the subject of this thesis. It is divided into four main chapters : First, the life and the works of Ali Nazîmâ; second his 368-page work entitled“Lisân-ı Osmânî”third grammatical terms of his work and the fourth index of these terms. In the second chapter,“Lisân-, Osmânî”is transliterated from Ottoman script into Turkish one. As there was no subtitle in the original one, in our work we added them by different puntos and bold scripts in order to make the text clearer for the readers. Some footnotes shown by aesterics in the original text were given by numbers in our text. Page numbers of the original text were also shown as /sy... Apart from above mentioned three points, no more changes were done in the original text. In the third chapter, grammatical terms of Lisân-ı Osmânî were found and given with contemporary equivalents. The ones do not have equivalents were also given by Ali Nazîmâ's explanations. In the last chapter indexes of the grammatioai1l terms were given. This study will provide a good grammatical source for the researchers of Turkish Language field.