Staphylococcus aureus'un akciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkileri
Effects of Staphylococcus aureus on lung cancer cells
  1. Tez No: 959314
  2. Yazar: DENİZ ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Onkoloji, Biology, Microbiology, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kanser tedavisindeki son gelişmelere rağmen, enfeksiyonlar hala önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Diğer taraftan, bazı mikroorganizmaların kanser gelişiminde önemli bir rol oynadığı artık kanıtlanmıştır. Staphylococcus aureus (S. aureus) akciğer kanseri hastalarında sık görülen bir komplikasyondur ve enfeksiyon kaynaklı problemlerin %70'inde saptanmaktadir. Ekstraselüler bir patojen olan S. aureus'un tümör dokularında hayatta kalabildiği ve çoğalabildiği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı S. aureus enfeksiyon modeli oluşturmak ve akciğer kanseri ile normal bronş epitel hücreleri üzerindeki moleküler ve hücresel etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Hücre içi enfeksiyon modeli oluşturmak için, A549 akciğer kanseri ve BEAS-2B bronşiyal epitel hücre hatları 2 saat boyunca 1:25, 1:50 ve 1:100 enfeksiyon oranında S. aureus ile enfekte edilmiştir ve ardından hücre dışı bakterileri yok etmek için 2-4 saat boyunca gentamisin ile muamele edilmiştir. Hücre içi enfeksiyon Giemsa boyama kullanılarak görüntülenmiştir. Hücre içi S. aureus yükü CFU analizi ile belirlenmiş ve daha sonra enfeksiyon indeksi hesaplanmıştır. S. aureus enfeksiyonun hücre döngüsü ve hücre ölümü üzerine etkisi akış sitometrisi kullanılarak analiz edilmiştir. Metastatik potansiyeli değerlendirmek için migrasyon testi yapılmıştır. Kanser mekanizmasinda ve migrasyonunda rol oynayan anahtar genlerin ifade düzeyleri RT-qPCR kullanılarak incelenmiştir. Bulgular: Hücre içi S. aureus kolonileri A549 ve BEAS-2B hücre hatlarında 1:25, 1:50 ve 1:100 oranlarında gösterilmiştir. BEAS-2B hücrelerinin A549 hücrelerinden daha enfekte olduğu gözlenmiştir. Migrasyon analizi sonuçlarına göre, S. aureus ile enfekte edilen A549 hücreleri, kontrol grubuna kıyasla migrasyon kapasitesinde önemli bir artış göstermiştir. Bu bulgu, S. aureus enfeksiyonunun A549 hücrelerinde hücre migrasyonu arttırdığını göstermektedir. Hücre döngüsü analizi, enfeksiyondan 24 saat sonra G2 fazında, özellikle enfekte A549 hücrelerinin biriktiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, S. aureus enfeksiyonunun bu iki hücre hattını farklı şekilde etkilediğini göstermektedir. Dahası, RT-qPCR analizi, önemli hücresel süreçlerde yer alan genlerin ifade seviyelerinde değişiklikler olduğunu göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma, S. aureus enfeksiyonunun akciğer epitel hücrelerinde hücre tipine özgü tepkilere neden olduğunu ortaya koymaktadır. BEAS-2B hücreleri kolonizasyona daha yatkınken, A549 hücreleri artan migrasyon ve G2/M fazı durması ile birlikte temel hücresel yollarla ilişkili gen ifadesinde değişiklikler sergilemiştir. Bu bulgular, S. aureus'un hücresel düzeyde kronik enfeksiyon veya tümör progresyonu gibi patolojik süreçlere katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, hem kanser ilerlemesine hem de bakteriyel enfeksiyonlara karşı hedefli tedaviler geliştirmek için altta yatan mekanizmaları keşfetme ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite recent advances in cancer treatment, infections are still a major cause of mortality and morbidity. In addition, some microorganisms have now been proven to play an important role in cancer development. Staphylococcus aureus (S. aureus) is a common complication in lung cancer patients and is found in 70% of infectious problems. S. aureus, an extracellular pathogen, has been shown to survive and proliferate in tumor tissues. The aim of our study was to establish an S. aureus infection model and to investigate its molecular and cellular effects on lung cancer and normal bronchial epithelial cells. Material and Methods: To establish an intracellular infection model, A549 lung cancer and BEAS-2B bronchial epithelial cell lines were infected with S. aureus at 1:25, 1:50 and 1:100 infection ratio for 2 h and then treated with gentamicin for 2–4 h to eliminate extracellular bacteria. Intracellular infection was visualized using Giemsa staining. Intracellular S. aureus burden was determined by CFU analysis and then the infection index was calculated. The effect of S. aureus infection on cell cycle and cell death was analyzed using flow cytometry. Migration assay was performed to evaluate metastatic potential. Expression levels of key genes involved in cancer mechanism and migration were examined using RT-qPCR. Results: Intracellular S. aureus colonies were shown in A549 and BEAS-2B cell lines at 1:25, 1:50 and 1:100 ratios. BEAS-2B cells were observed to be more infected than A549 cells. According to the migration analysis results, A549 cells infected with S. aureus at 1:100 ratio showed a significant increase in migration capacity compared to the control group. This finding indicates that S. aureus infection increased cell migration in A549 cells. Cell cycle analysis revealed that infected A549 cells accumulated especially in the G2 phase at 24 h after infection. These results indicate that S. aureus infection affects these two cell lines differently. Moreover, RT-qPCR analysis showed changes in the expression levels of genes involved in important cellular processes. Conclusion: This study reveals that S. aureus infection induces cell type-specific responses in lung epithelial cells. While BEAS-2B cells were more prone to colonization, A549 cells exhibited increased migration and G2/M phase arrest, along with changes in gene expression related to key cellular pathways. These findings suggest that S. aureus may contribute to pathological processes such as chronic infection or tumor progression, depending on the cellular context. These findings highlight the need to explore underlying mechanisms for developing targeted therapies against both cancer progression and bacterial infections.