Yapay zeka yöntemleri ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak elektronik kartlardaki kablo renklerinin sınıflandırılması
Classification of cable colors and verification of positions with artificial intelligence based real time image processing
  1. Tez No: 959329
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, elektronik üretim süreçlerinde karşılaşılan hatalı kablo lehimleme problemlerini önlemeye yönelik yapay zekâ destekli bir görüntü işleme sistemi geliştirilmiştir. Sistem, baskılı devre kartlarına (PCB) lehimlenen farklı renkteki kabloların doğru konumda olup olmadığını sınıflandırarak, üretim sırasında anlık kalite kontrol sağlamayı hedeflemektedir. Bağlantılar OK (doğru) ve NOK (hatalı) olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır. Çalışmada, VGG16, MobileNetV3, YOLO ve ResNet-50 gibi yaygın derin öğrenme tabanlı modeller; farklı döngü sayıları, yığın boyutları ve öğrenme oranları gibi hiper parametre ayarlarıyla, etiketlenmiş ve çeşitli renk kombinasyonlarına sahip görsel veri setleri üzerinde eğitilmiştir. Modellerin performansları doğruluk, kesinlik ve F1 skoru gibi metriklerle karşılaştırılmıştır. Test sonuçlarına göre, VGG16 modeli %97.6 genel doğruluk ve NOK sınıfında 1.00 duyarlılık ile en yüksek başarıyı göstermiştir. Geliştirilen sistem, üretim hattına entegre edilerek gerçek zamanlı çalışmakta, manuel kalite kontrol ihtiyacını azaltmakta ve hatalardan kaynaklanabilecek maddi kayıpların önüne geçmektedir. Bu çalışma, yapay zekâ ve görüntü işleme tekniklerinin endüstriyel uygulamalardaki etkinliğini gösteren ve akıllı üretim sistemlerine katkı sağlayan önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an artificial intelligence-supported image processing system was developed to prevent faulty cable soldering problems encountered in electronic manufacturing processes. The system aims to provide real-time quality control by classifying whether cables of different colors soldered onto printed circuit boards (PCBs) are positioned correctly. Cable connections are categorized into two classes: OK (correct) and NOK (faulty). Widely used deep learning models such as VGG16, MobileNetV3, YOLO, and ResNet-50 were trained and evaluated on labeled image datasets containing various color combinations of cable connections. During training, different values of key hyperparameters—including epoch number, batch size, and learning rate—were tested. The performance of the models was compared using metrics such as accuracy, precision, and F1 score. According to the test results, the VGG16 model achieved the highest performance with 97.6% overall accuracy and 1.00 recall for the NOK class. The developed system operates in real time when integrated into the production line, reduces the need for manual quality control, and aims to prevent material losses caused by errors. This study serves as an important example of the effectiveness of artificial intelligence and image processing techniques in industrial applications and contributes to smart manufacturing systems.