Kronik hemodiyaliz hastalarında serum chemerin düzeyi ile mini nütrisyonel değerlendirme testi kısa form ( MNA-SF) ve NRS 2002 testleri arasındaki korelasyon
The correlation between serum chemerin levels and mini nutritional assessment–short form (MNA-SF) and nutritional risk screening 2002 (NRS-2002) scores in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 959330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH)'nın dünya genelinde artan prevalansı ve yüksek morbidite mortalite oranlarına sahip olması önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkarmaktadır. KBH nedeniyle kronik hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda malnütrisyon sık görülen bir komplikasyondur ve prognozu etkilemektedir. İnflamasyon ve metabolik süreçlerde görev alan bir adipokin olan chemerin'in, nütrisyon ile ilişkili potansiyel bir biyobelirteç olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, kronik hemodiyaliz hastalarında serum chemerin düzeyleri ile nütrisyon değerlendirme testlerinden Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Formu (MNA-SF) ve Nütrisyonel Risk Taraması 2002 (NRS-2002) skorları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde en az 6 aydır düzenli hemodiyaliz tedavisi gören 52 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin rutin tahlilleri için açlık sırasında alınan kan örnekleri 4 ml'lik jelli tüplere alınmıştır. BUN, kreatinin, elektrolitler, kalsiyum, açlık kan şekeri, lipid profili, CRP, hemogram, albümin düzeyleri kaydedilmiştir. Kan örneklerinin santrifüjü sonucu elde edilen serumlardan chemerin düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Beslenme durumu değerlendirmesi MNA-SF ve NRS-2002 testleri ile yapılmış; chemerin düzeyleri ile beslenme parametreleri arasındaki ilişkiler uygun istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Bulgular: Toplam hasta grubunda serum chemerin düzeyleri ile BMI (r = 0,389; p = 0,004) ve vücut ağırlığı (r = 0,335; p = 0,015) arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. NRS-2002'ye göre malnütrisyon riski olan hastalarda, chemerin düzeyleri BMI (r = 0,465; p = 0,017) ve trigliserit (r = 0,447; p = 0,022) ile pozitif; HDL kolesterol (r = -0,629; p = 0,001) ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. MNA-SF skorlarına göre malnütrisyon riski altındaki hastalarda ise chemerin düzeyleri BKİ (r = 0,413; p = 0,036) ile pozitif; HDL (r = -0,511; p = 0,008) ve hemoglobin (r = -0,482; p = 0,013) ile negatif yönde korelasyon göstermiştir. Ancak, chemerin düzeyleri ile toplam MNA-SF ve NRS-2002 skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı doğrudan bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda chemerin düzeyleri, doğrudan tarama testleri ile güçlü bir ilişki göstermemekle birlikte, bazı antropometrik ve metabolik göstergelerle olan ilişkileri nedeniyle, hemodiyaliz hastalarında nütrisyonel durum değerlendirmesinde destekleyici bir biyobelirteç olabilir. Daha büyük örneklem gruplarıyla yapılacak ileriye dönük çalışmalar, bu biyobelirtecin klinik değerini daha net ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The increasing global prevalence and high morbidity and mortality rates of Chronic Kidney Disease (CKD) have made it a significant public health concern. Malnutrition is a common complication in patients undergoing chronic hemodialysis due to CKD and directly affects prognosis. Chemerin, an adipokine involved in inflammation and metabolic regulation, has been proposed as a potential biomarker associated with nutritional status. This study aimed to investigate the relationship between serum chemerin levels and the scores of two nutritional assessment tools Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF) and Nutritional Risk Screening 2002 (NRS-2002) in patients receiving chronic hemodialysis. Methods: Fifty-two patients receiving regular hemodialysis treatment for at least six months at the Hemodialysis Unit of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital were included in the study. Blood samples were drawn during fasting for routine laboratory analysis and collected in 4 mL gel tubes. BUN, creatinine, electrolytes, calcium, fasting glucose, lipid profile, CRP, complete blood count, and albumin levels were recorded. Serum chemerin levels were measured using the ELISA method. Nutritional status was assessed using the MNA-SF and NRS-2002 tests, and the relationship between chemerin levels and nutritional parameters was analyzed using appropriate statistical methods. Results: In the overall patient group, a significant positive correlation was found between serum chemerin levels and BMI (r = 0.389; p = 0.004) as well as body weight (r = 0.335; p = 0.015). Among patients at nutritional risk according to the NRS-2002, chemerin levels showed a positive correlation with BMI (r = 0.465; p = 0.017) and triglycerides (r = 0.447; p = 0.022), and a negative correlation with HDL cholesterol (r = -0.629; p = 0.001). In patients classified as at risk of malnutrition by the MNA-SF, chemerin levels correlated positively with BMI (r = 0.413; p = 0.036), and negatively with HDL (r = -0.511; p = 0.008) and hemoglobin (r = -0.482; p = 0.013). However, there was no statistically significant direct association between chemerin levels and total MNA-SF or NRS-2002 scores. Conclusion: Based on the findings of this study, although chemerin levels were not strongly correlated with nutritional screening scores, their association with certain anthropometric and metabolic indicators suggests that chemerin may serve as a supportive biomarker in the nutritional assessment of hemodialysis patients. Further prospective studies with larger sample sizes are needed to better clarify its clinical utility.