Artroskopik menisküs tamiri uygulanan hastalarda dinamik denge, dinamik taban basınç dağılımı, kinezyofobi ve fiziksekl fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dynamic balance, dynamic plantar pressure distribution, kinesiophobia, and physical function parameters in patients undergoing arthroscopic meniscus repair
- Tez No: 959328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, artroskopik menisküs tamiri uygulanan hastalarda dinamik denge, dinamik taban basınç dağılımı, kinezyofobi ve fiziksel fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Kesitsel ve gözlemsel olarak tasarlanan araştırma, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde postoperatif 6-24 ay aralığında olan yaş ortalaması 32,39 yıl olan 21'i kadın (%38,9) ve 33'ü erkek (%61,9) olmak üzere toplam 54 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmaya, 20-50 yaş aralığında bulunan, izole artroskopik menisküs tamiri geçirmiş, standart rehabilitasyon programına katılmış, değerlendirmelere koopere olan ve dengeyi etkileyebilecek herhangi bir nörolojik, sistemik veya ortopedik problemi bulunmayan bireyler dahil edilmiştir. Ek diz cerrahisi veya yaralanması öyküsü, alt ekstremitede mekanik bozukluk, bilişsel yetersizlik veya rehabilitasyon almamış olmak ise dışlanma kriteri olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Y Denge Testi (YDT), Footwork Pedobarografi Analizi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Tegner Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Lysholm Diz Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler, SPSS 25.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p0,05). Tampa Kinezyofobi Skoru, Tegner (r=−0,971; p=0,000) ve Lysholm (r=−0,919; p=0,000) skorları ile istatistiksel olarak anlamlı, negatif ve güçlü düzeyde korelasyon göstermiştir. Sonuç olarak menisküs tamiri cerrahisi geçirmiş hastalarda fiziksel fonksiyonun dinamik denge ve kinezyofobi üzerinde kritik rol oynadığı, ancak dinamik taban basınç dağılımı ile doğrudan ilişkisi olmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, menisküs tamiri sonrası rehabilitasyonda çok yönlü denge eğitimi ve psikolojik destek programlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between dynamic balance, dynamic plantar pressure distribution, kinesiophobia, and physical function parameters in patients who underwent arthroscopic meniscus repair. The cross-sectional and observational study was conducted at Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital with a total of 54 participants, 21 female (38.9%) and 33 male (61.9%), with a mean age of 32.39 years and a postoperative period of 6-24 months.. Participants included individuals aged 20 to 50 years who had undergone isolated arthroscopic meniscus repair, participated in a standard rehabilitation program, were cooperative during evaluations, and had no neurological, systemic, or orthopedic conditions that could affect balance. Exclusion criteria included a history of additional knee surgery or injury, mechanical disorders in the lower extremity, cognitive impairment, or lack of rehabilitation. Data collection tools included the Y Balance Test (YBT), Footwork Pedobarographic Analysis, Tampa Scale for Kinesiophobia, Tegner Activity Scale, and Lysholm Knee Score. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0, and the level of significance was set at p0.05). The Tampa Kinesiophobia Score demonstrated a statistically significant, negative, and strong correlation with both the Tegner (r=−0.971; p=0.000) and Lysholm (r=−0.919; p=0.000) scores. In conclusion, physical function plays a critical role in dynamic balance and kinesiophobia in patients who have undergone meniscus repair surgery. However, it is not directly related to dynamic plantar pressure distribution. These findings highlight the importance of incorporating multidimensional balance training and psychological support programs in rehabilitation after meniscus repair.