CDK4/6 inhibitör tedavisi alan rekürren ve de novo metastatik meme kanserli hastalarda 18F-FDG PET/CT'de metabolik tümör volüm (MTV) düzeyinin prognostik ve prediktif öneminin değerlendirilmesi
Evaluation of the Prognostic and Predictive Significance of Metabolic Tumor Volume (MTV) Levels on 18F-FDG PET/CT in Patients with Recurrent and De Novo Metastatic Breast Cancer Receiving CDK4/6 Inhibitor Therapy
- Tez No: 959342
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: CDK4/6 inhibitörleriyle tedavi edilen de novo ve rekürren metastatik meme kanserli hastalarda 18F-FDG PET/CT ile ölçülen total metabolik tümör volümünün (TMTV); histopatolojik, klinik ve laboratuvar parametreleriyle birlikte değerlendirilerek hastalık progresyonu ve genel sağkalımı öngören bağımsız bir prediktör olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli retrospektif vaka kontrol çalışmasına 10/08/2020- 18/07/2024 tarihleri arasında CDK4/6 inhibitörü alan 88 kadın hasta dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastaların, demografik ve klinik özellikleri, arşiv dosyaları ve elektronik hasta kayıtları incelendi. LIFEx programında hasta görüntüleri değerlendirilerek memedeki primer malign lezyon, metastatik lenf nodları ve diğer vücut alanlarındaki metastatik lezyonlar, SUVmax değerinin %40'ı eşik değer olacak şekilde, 3 boyutlu olarak VOI (volume of interest,“ilgi hacmi”) çizilerek segmente edildi. Her lezyondaki metabolik tümör volümü (MTV) hesaplandıktan sonra TMTV oluşturuldu. Bulgular: Hastaların ortanca tanı yaşı 53.0'tü (min: 29 - max: 82). Hastaların tanı anında 52'si (%59,1) postmenopozal dönemde iken 36'sı (%40.9) premenopozal dönemdeydi. De novo metastatik olan hasta sayısı 45'ti (%51.1). Primer tümörde östrojen reseptör pozitifliği (n=86) ile HER2 negatifliği (n=88) oranları %100'dü. Hastaların CDK4/6i sonrası progresyon olmadan ortanca sağkalım süresi 19.4 ay, CDK4/6i sonrası ortanca genel sağkalım ise 45.4 aydı. Primer tümör histolojik derecesinin 3 (HR: 2.87, %95 GA: 1.05-7.86, p=0.03) olması, CDK 4/6 inhibitör tedavisinin 2.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated whether total metabolic tumor volume (TMTV) measured by 18F-FDG PET/CT in patients with de novo and recurrent metastatic breast cancer treated with CDK4/6 inhibitors is an independent predictor of disease progression and overall survival when assessed alongside established histopathologic clinical and laboratory parameters. Materials and Methods: A total of 88 female patients who received CDK4/6 inhibitors were included in a single-center retrospective case-control study between 10/08/2020 and 18/07/2024. The demographic and clinical characteristics of the patients meeting the inclusion criteria were examined through archive files and electronic patient records. Using the LIFEx program, patient images were assessed, and the primary malignant lesions in the breast, metastatic lymph nodes, and metastatic lesions in other body areas were segmented by drawing a volume of interest (VOI) in three dimensions, with 40% of the SUVmax value as the threshold. After calculating the metabolic tumor volume (MTV) for each lesion, the total metabolic tumor volume (TMTV) was created. Results: The median age at diagnosis of the patients was 53.0 (min: 29 - max: 82). At the time of diagnosis, 52 patients (59.1%) were in the postmenopausal period, while 36 patients (40.9%) were in the premenopausal period. The number of patients with de novo metastatic disease was 45 (51.1%). The rates of estrogen receptor positivity (n=86) and HER2 negativity (n=88) in the primary tumor were both 100%. The median progression-free survival (PFS) after CDK4/6 inhibitors was 19.4 months, while the median overall survival (OS) after CDK4/6 inhibitors was 45.4 months.