Sakarya ilinde toplu taşıma verilerinin GTFS formatı ve coğrafi bilgi sistemi ile entegrasyonu
Integration of public transportation data with GTFS and geographic information system in Sakarya
  1. Tez No: 959345
  2. Yazar: HAKAN KIVANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde dijitalleşme, kent içi ulaşım sistemlerinin daha etkin, sürdürülebilir ve kullanıcı odaklı bir yapıya kavuşmasında kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle toplu taşıma hizmetlerinde dijital veri altyapılarının eksikliği, şehir planlamasından yolculuk deneyimine kadar birçok alanda sorunlara yol açmaktadır. Güzergâh, durak ve sefer bilgilerinin dijital ortama aktarılamamış olması; hem yerel yönetimlerin veriye dayalı karar alma süreçlerini sınırlamakta hem de yolcuların güvenilir, gerçek zamanlı bilgiye erişimini engellemektedir. Bu eksiklikler, akıllı ulaşım sistemlerinin geliştirilmesini ve mevcut ulaşım ağlarının optimize edilmesini zorlaştırmaktadır. Uluslararası düzeyde kabul görmüş veri standartları, ulaşım verilerinin platformlar arası uyumlulukla paylaşılmasını ve mekânsal analizler yoluyla kent içi hareketliliğin daha iyi anlaşılmasını mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda General Transit Feed Specification (GTFS), dünya genelinde en yaygın kullanılan standartlardan biri haline gelmiştir. Bu tez çalışması, Sakarya ilinde faaliyet gösteren otobüs, minibüs ve dolmuş hatlarına ait toplu taşıma verilerini GTFS formatına dönüştürmeyi ve bu sayede açık veri temelli, dijital bir ulaşım mimarisi oluşturmayı hedeflemektedir. Çalışmada Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden temin edilen Excel ve PDF çizelgeleri, SAKUS (Sakarya Ulaşım Sistemi) veritabanı kayıtları ve açık CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) katmanları bir araya getirilmiştir. Eksik koordinat verileri mobil ölçümlerle tamamlanmış, ardından tüm veriler GTFS'nin temel dosya yapısına uygun şekilde düzenlenmiştir. Elde edilen veri seti GTFS doğrulayıcı aracıyla teknik olarak test edilmiş, KML (Keyhole Markup Language) formatına dönüştürülerek Google Earth ortamında mekânsal doğrulama gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama olarak seçilen 12-AR hattı üzerinden gerçekleştirilen modelleme, durak ve güzergâh verilerinin konumsal doğruluğunu başarılı bir şekilde ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, bu modelin yalnızca Sakarya için değil, benzer veri altyapısına sahip orta ölçekli şehirler için de tekrarlanabilir, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli bir dijital dönüşüm çözümü sunduğunu göstermektedir Bu çaalışma, Türkiye'de sürdürülebilir kentsel ulaşım planlamasına katkı sağlayan örnek bir model ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu model, benzer kentlerin dijital ulaşım altyapılarını geliştirme sürecinde yol gösterici bir çerçeve sunarak, veri temelli karar alma kültürünün yaygınlaşmasına da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, digitalization plays a critical role in making urban transportation systems more efficient, sustainable, and user-centered. In particular, the lack of digital data infrastructures in public transportation services leads to problems in many areas, ranging from urban planning to the travel experience of passengers. The fact that route, stop, and schedule information has not been transferred to digital platforms limits data-driven decision-making processes of local governments and prevents passengers from accessing reliable, real-time information. These deficiencies make it difficult to develop intelligent transportation systems and to optimize existing transportation networks. Internationally accepted data standards make it possible to share transit data in a platform-compatible way and allow a better understanding of urban mobility through spatial analysis. Within this context, the General Transit Feed Specification (GTFS) has become one of the most widely used standards globally. This thesis aims to convert public transportation data -including buses, minibuses, and shared taxis- operating in the province of Sakarya into the GTFS format. In doing so, it seeks to establish an open-data-based, digital transportation architecture. In the study, Excel and PDF timetables provided by the Sakarya Metropolitan Municipality were combined with database records from SAKUS (Sakarya Transportation System) and open GIS (Geographic Information Systems) layers. Missing coordinate data were completed through mobile field measurements. Subsequently, all data were organized in accordance with the core structure of GTFS files. The resulting dataset was technically validated using a GTFS validation tool and spatially verified by converting the data into KML (Keyhole Markup Language) format and visualizing it on Google Earth. A pilot implementation conducted on route 12-AR successfully demonstrated the spatial accuracy of the stop and route data. The results show that this model offers a repeatable, scalable, and low-cost digital transformation solution not only for Sakarya but also for other medium-sized cities with similar data infrastructures. This study presents an exemplary model that contributes to sustainable urban transportation planning in Turkey. At the same time, it provides a guiding framework for other cities seeking to improve their digital transportation infrastructures, thereby supporting the broader adoption of a data-driven decision-making culture.