Diyabeti olan ve olmayan bireylerde CA19-9 değerinin pankreas kanseri ve intraduktal papiller müsinöz neoplazi ile ilişkisi
The association of CA19-9 levels with pancreatic cancer and intraductal papillary mucinous neoplasms in diabetic and non-diabetic individuals
  1. Tez No: 959346
  2. Yazar: AFRA YURDAGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Karbonhidrat Antijen 19-9 (CA 19-9), pankreas kanseri ve intraduktal papiller müsinöz neoplazilerde (İPMN) yaygın olarak kullanılan bir biyobelirteçtir; ancak diyabet gibi bazı sistemik durumlar da düzeyini etkileyebilmektedir. Çalışmamızda, diyabeti olan ve olmayan bireylerde CA19-9 düzeylerinin pankreas kanseri ve İPMN ile olan ilişkisi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; ayrıca diyabet süresi, glisemik kontrol düzeyi ve hastalık evresi gibi faktörlerin CA19-9'un tanısal doğruluğu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Mart 2019 - Mart 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde herhangi bir nedenle CA19-9 testi yapılmış 18 yaş ve üzeri hastalar retrospektif olarak incelendi. Dahil etme ve dışlama kriterlerine göre diyabeti olan ve olmayan, pankreas kanseri veya İPMN tanısı almış bireyler çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, diyabet süresi ve tedavisi, HbA1c düzeyi, CA19-9 düzeyi ve tümör evresi gibi klinik parametreler kaydedildi. Diyabet varlığı ve glisemik kontrol durumunun CA19-9 düzeyleri üzerindeki etkisi gruplar arasında karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 392 hasta dahil edildi. Katılımcıların ortanca yaşı 64,0 olup %42,5'i (n=166) kadındı. Hastaların 372'sinde pankreas kanseri, 20'sinde ise İPMN saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Carbohydrate Antigen 19-9 (CA 19-9) is a commonly used biomarker in pancreatic cancer and intraductal papillary mucinous neoplasms (IPMN); however, its serum levels may also be influenced by systemic conditions such as diabetes. In this study, we aimed to comparatively evaluate CA 19-9 levels in individuals with and without diabetes in relation to pancreatic cancer and IPMN, and to investigate the impact of factors such as diabetes duration, glycemic control, and tumor stage on the diagnostic accuracy of CA 19-9. Materials and Methods: Patients aged 18 years and older who underwent CA 19-9 testing for any reason at Ankara Bilkent City Hospital between March 2019 and March 2024 were retrospectively reviewed. Based on predefined inclusion and exclusion criteria, individuals with or without diabetes who were diagnosed with pancreatic cancer or IPMN were included in the study. Clinical parameters such as patients' demographic characteristics, duration and treatment of diabetes, HbA1c levels, CA 19-9 levels, and tumor stage were recorded. The impact of diabetes status and glycemic control on CA 19-9 levels was compared between groups and analyzed statistically. Results: A total of 392 patients were included in the study. The median age of the participants was 64.0 years, and 42.5% (n=166) were female. Among the patients, 372 were diagnosed with pancreatic cancer and 20 with IPMN.