Nullipar hastalarda transperineal ultrason değerleri
Transperineal ultrasound values in nulliparous patients
- Tez No: 959347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE AYVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç Pelvik organ prolapsusunun tanısında transperineal ultrasonun kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Ancak bu ölçümlerin normal referans değerleri konusunda hâlâ yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, nullipar kadınlarda transperineal ultrason ile pelvik taban ölçümleri yaparak, toplumumuza özgü referans değerler oluşturmaktır. Yöntem Bu prospektif çalışma, üçüncü basamak bir merkezin jinekoloji polikliniğinde yürütülmüştür. Toplam 167 nullipar kadın transperineal ultrason ile değerlendirilmiştir. Bulgular Medyan minimal hiatal çap dinlenmede 5,6 cm, maksimal kontraksiyonda 4,9 cm ve Valsalva manevrasında 5,9 cm olarak ölçülmüştür. Medyan levator hiatus alanı dinlenmede 12,9 cm², maksimal kontraksiyonda 11,0 cm² ve Valsalva manevrasında 15,3 cm² bulunmuştur. Medyan levator hiatus çevresi ise dinlenmede 14,0 cm, maksimal kontraksiyonda 13,1 cm ve Valsalva manevrasında 15,2 cm olarak ölçülmüştür. Sonuç Çalışmamızda elde edilen değerler, önceki araştırmalarda bildirilenlerle genel olarak uyumlu bulunmuştur. Normal referans değerlerin belirlenmesi, patolojik durumların erken tanısı açısından büyük önem taşımaktadır. Önümüzdeki yıllarda transperineal ultrasonun klinik uygulamalarda giderek daha fazla kullanılacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction The use of transperineal ultrasound in the diagnosis of pelvic organ prolapse has been increasing in recent years. However, there remains a lack of sufficient data regarding normative reference values for these measurements. The aim of this study was to perform pelvic floor measurements in nulliparous women using transperineal ultrasound in order to establish normative reference values specific to our population. Methods This prospective study was conducted in the gynecology outpatient clinic of a tertiary referral center. A total of 167 nulliparous women were evaluated using transperineal ultrasound. Results The median minimal hiatal dimension was 5.6 cm at rest, 4.9 cm on maximal contraction, and 5.9 cm on the Valsalva maneuver. The median levator hiatus area measured 12.9 cm² at rest, 11.0 cm² on maximal contraction, and 15.3 cm² on the Valsalva maneuver. The median levator hiatus circumference was 14.0 cm at rest, 13.1 cm on maximal contraction, and 15.2 cm on the Valsalva maneuver. Conclusion The values obtained in this study were generally consistent with those reported in previous research. Establishing normative reference values is of considerable importance for the early identification of pathological conditions. It is anticipated that transperineal ultrasound will become increasingly utilized in clinical practice in the coming years.