Subpubik ark açısı ve subpubik mesafe : Düşük riskli nullipar gebelerde doğum şekli ve doğum süresi üzerinde etkisi var mıdır?
Subpubic arch angle and subpubic distance: Does it have an effect on the mode of delivery and duration of labor in low-risk nulliparous pregnancies?
- Tez No: 920011
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı subpubik ark açısı ve subpubik mesafenin nullipar gebelerde doğum şekli ve süresine etkisinin araştırılmasıdır Gereç ve Yöntem Bu çalışma Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01/03/2024-01/01/2025 tarihleri arasında yürütülmüş olan prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya bu tarihler arasında Gebe Polikliniği'ne başvuran, ilk gebeliği olan, ek risk faktörü olmayan, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan hastalar alınmış olup, çalışma toplam 153 hasta ile yürütülmüş, normal doğum yapan 112 hasta Grup 1'e, sezaryen ile doğum yapan 41 hasta Grup 2'ye dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri yüz yüze yapılan görüşme ile elde edilmiş, 32-36 haftalar ve travay esnasında subpubik mesafe ve subpubik ark açısı ölçümleri transperineal olarak araştırmacı tarafından ölçülmüş, doğum ile ilgili bilgileri hastane bilgi kayıt sisteminden elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 27 versiyonu kullanılmış, anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to investigate the effect of subpubic arch angle and subpubic distance on the mode and duration of delivery in nulliparous pregnant women. Materials and Methods This prospective descriptive study was conducted at the Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, between March 1, 2024, and January 1, 2025.The study included patients who applied to the obstetrics outpatient clinic during this period, were experiencing their first pregnancy, had no additional risk factors, and met the inclusion and exclusion criteria. A total of 153 patients participated in the study, with 112 who had a vaginal delivery assigned to Group 1 and 41 who had a cesarean section assigned to Group 2. Demographic data were collected through face-to-face interviews, and subpubic distance and subpubic arch angle measurements at 32-36 weeks and during labor were obtained transperineally by the researcher.Information related to delivery was retrieved from the hospital's medical records.Data analysis was conducted using SPSS version 27, with a significance level set at p0.05).