Aktif doğum eylemindeki gebelerde transperineal ve transabdominal ultrason bulgularının travay takibindeki ve spontan normal doğumu öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of transperineal and transabdominal ultrasound findings in pregnant women in active labour in monitoring labour and predicting spontaneous normal delivery
- Tez No: 946715
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Aktif doğum eylemi sırasında uygulanan transabdominal (TAU) ve transperineal ultrasonografi (TPU) ile elde edilen ölçümlerin travay sürecinin takibinde ve doğum şeklini öngörmedeki etkinliğini değerlendirmektir. Materyal Metod: Çalışmaya, SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde aktif doğum eyleminde olan 34+0 ile 40+6 gebelik haftasında, tekil ve baş prezentasyonla başvuran toplam 150 gebe dahil edilmiştir. Tüm olgulara aktif travay süresince, saatlik aralıklarla hem dijital pelvik muayene hem de TAU ve TPU uygulanmıştır. Bulgular doğum şekline (normal vajinal doğum, sezaryen) ve pariteye (nullipar, multipar) göre karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 150 gebe dahil edilmiştir; bunların %43.3'ü nullipar, %56.7'si multipardır. 134 hasta normal vajinal doğum (NVD), 16 hasta ise sezaryen (C/S) ile doğum yapmıştır. NVD yapan nullipar hastalarda ortalama doğum süresi 171.3±60.6 dakika iken, multipar hastalarda bu süre 135.6±41.5 dakikadır (p = 0.003).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effectiveness of measurements obtained by transabdominal (TAU) and transperineal ultrasound (TPU) during active labour in monitoring the labour process and predicting the mode of delivery. Materials and Methods: The study included a total of 150 pregnant women who presented with singleton and cephalic presentation between 34+0 and 40+6 weeks of gestation during active labour at the Department of Obstetrics and Gynecology, SBÜ Adana City Training and Research Hospital. All cases underwent digital pelvic examination and TAU and TPU at hourly intervals during active labour. The findings were compared according to mode of delivery (normal vaginal delivery, caesarean section) and parity (nulliparous, multiparous). Results: A total of 150 pregnant women were included in the study; 43.3% were nulliparous and 56.7% were multiparous. 134 patients delivered vaginally (NVD) and 16 patients delivered by caesarean section (C/S). The average duration of labour was 171.3±60.6 minutes in nulliparous patients who had NVD, while it was 135.6±41.5 minutes in multiparous patients (p = 0.003).