Enhancing urban aesthetics: Exploring the visual characteristics and design considerations of water sensitive urban design elements
Kentsel estetiği geliştirme: Suya duyarlı kentsel tasarım öğelerinin görsel özellikleri ve tasarım hususlarının incelenmesi
  1. Tez No: 946857
  2. Yazar: IŞIL BİÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHANASIOS STASINOPOULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Suya Duyarlı Kentsel Tasarım (WSUD) yaklaşımının görsel ve tasarımsal yönlerini ve bu yaklaşımın çağdaş kentsel çevrelerin biçimlenmesindeki rolünü incelemektedir. WSUD genellikle çevresel performansı açısından değer görse de, estetik ve mekânsal katkıları daha az ele alınmıştır. Bu çalışma, Seul'deki Cheonggyecheon Deresi, Toronto'daki Sherbourne Common ve Şanghay'daki Houtan Parkı olmak üzere üç uluslararası örnek alanın analizini ve ilgili literatürün taranmasını temel alarak; su, bitkilendirme, malzeme kullanımı, biçim ve renk gibi öğelerin kentsel görsel kaliteyi ve kullanıcı deneyimini nasıl geliştirdiğini incelemektedir. Araştırma, WSUD'un sadece sürdürülebilir su yönetimini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda kentsel estetiği, mekân kimliğini, kültürel anlamı ve çevresel farkındalığı da zenginleştirdiğini ortaya koymaktadır. Tez, WSUD projelerinde görsel uyumun ve bağlama duyarlı uygulamaların önemine dikkat çeken tasarım görüşleriyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the visual and design aspects of Water Sensitive Urban Design (WSUD) and its role in shaping contemporary urban environments. While often valued for its environmental performance, WSUD's aesthetic and spatial contributions are less explored. Through a literature review and analysis of three international case studies which are — Cheonggyecheon Stream (Seoul), Sherbourne Common (Toronto), and Shanghai Houtan Park — the study examines how elements such as water, vegetation, materiality, form, and color enhance urban visual quality and user experience. The research reveals that WSUD not only supports sustainable water management but also enriches urban aesthetics, place identity, cultural meaning, and environmental awareness. The thesis concludes with design insights that underscore the importance of visual coherence and context-sensitive application in urban WSUD projects.