Öğretmenlerin üstbiliş özellikleri ile fonksiyonel olmayan tutumlar ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between teachers' metacognitive properties, non-functional attitudes and job satisfaction
  1. Tez No: 959357
  2. Yazar: NUR KOMEYRA ÇİÇEKLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin üstbiliş becerileri ile fonksiyonel olmayan tutumları ve iş doyumları arasındaki ilişkileri inceleyerek bireysel özelliklerin mesleki yaşama etkisini ortaya koymaktır. Aynı zamanda, eğitim alanında Türkçe literatürde sınırlı sayıda bulunan çalışmalara katkı sunmak hedeflenmiştir. Araştırma, İstanbul'da görev yapan 407 öğretmen ile yürütülmüştür. Veriler; Üstbiliş Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli tercih edilmiş, analizler IBM SPSS 27 programı ile %5 hata payı temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin üstbiliş düzeyleri arttıkça fonksiyonel olmayan tutumların da arttığını göstermiştir. Bu sonuç, üstbilişsel becerilerin sadece düşünceyi düzenleme değil aynı zamanda olumsuz bilişsel kalıpları da besleyebileceği ihtimaline dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, üstbiliş becerileri ile iş doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Cinsiyet, yaş, kıdem ve istihdam türü gibi değişkenlere göre üstbiliş becerileri ve iş doyumu açısından büyük farklılıklar gözlenmemiştir. Ancak, fonksiyonel olmayan tutumlar alt boyutlarından“onaylanma gereksinimi/bağımlılık”açısından erkek öğretmenlerin daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmüştür. İş doyumu düzeyi, bireylerin gelir-gider dengesine bağlı olarak anlamlı şekilde değişmiştir. Geliri giderini karşılamayan öğretmenlerde iş doyumu daha düşük çıkmıştır. Üstbiliş becerilerinin alt boyutlarından“kontrol edilemezlik ve tehlike”puanlarının gelir yetersizliği yaşayan öğretmenlerde daha yüksek olması, ekonomik koşulların bireyin kaygı düzeyi ve bilişsel süreçleri üzerinde dolaylı etkiler yaratabileceğini göstermektedir. Genel olarak, öğretmenlerin üstbiliş becerileri ve iş doyumu orta düzeyde bulunmuştur. Üstbilişsel gelişimin, fonksiyonel olmayan tutumları azaltıcı bir etki yaratabileceği; dolayısıyla hem bireysel hem de kurumsal düzeyde desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin bu becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerde de benzer becerilerin kazandırılmasında önemli bir adım olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' metacognitive skills, dysfunctional attitudes, and job satisfaction, thereby shedding light on the influence of individual characteristics on professional life. Additionally, the research aims to contribute to the limited Turkish literature on teachers' metacognition and dysfunctional attitudes. The study was conducted with 407 teachers working in Istanbul. Data were collected using the Metacognition Scale, Dysfunctional Attitudes Scale, and the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire. A descriptive survey model was employed, and the data were analyzed using IBM SPSS 27 with a 0.05 margin of error. The findings revealed that as teachers' metacognitive levels increased, their dysfunctional attitudes also tended to rise. This suggests that metacognitive skills may not only regulate thinking processes but also potentially reinforce negative cognitive patterns. Moreover, no significant relationship was found between metacognitive skills and job satisfaction. Variables such as gender, age, tenure, and employment type showed no substantial differences in metacognition or job satisfaction. However, in the sub-dimension of“need for approval/dependence,”male teachers scored significantly higher. Job satisfaction levels varied significantly based on the income-expense balance. Teachers whose income did not meet their expenses reported lower job satisfaction. Higher scores in the“uncontrollability and danger”subscale among these teachers suggest that financial difficulties may indirectly impact cognitive processes by increasing anxiety levels. Overall, teachers' metacognitive skills and job satisfaction were found to be at a moderate level. It is concluded that enhancing metacognitive skills could help reduce dysfunctional attitudes, and therefore, these skills should be supported both individually and institutionally. Improving teachers' metacognitive competencies is also a critical step toward fostering similar skills in students.