Anksiyete ile başa çıkma tarzları arasındaki ilişkide duygusal öz- yeterliğin aracı rolü
The mediating role of emotional self-efficacy in the relationship between anxiety and coping styles
  1. Tez No: 959368
  2. Yazar: SEVDE ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM DURUSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada anksiyete ile başa çıkma tarzları arasındaki ilişkide duygusal öz yeterliğin aracılık rolünü incelemek amaçlanmaktadır. Başa çıkma tarzları ve anksiyete arasındaki anlamlı ilişkiler literatürde yer almaktadır. İlgili değişkenlerin kendi aralarındaki ilişkileri incelemek kaygı yönetimi ve başa çıkmanın işlevsel hale gelmesi noktasında fayda sağlayabilir. Örneklem Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arasındaki 150 yetişkini kapsamaktadır. Veriler toplanırken öncelikle katılımcıların onamı alınmış olup, Demografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Duygusal Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 24.0 paket programı aracılığıyla ve Hayess PROCESS Macro eklentisi kullanılarak gerçekleşmiştir. Aracılık etkisi test edilen hipotezlerde başa çıkma tarzlarının 5 alt boyutu bulunduğundan 5 ayrı model kurulmuştur. Anksiyete ile iyimser yaklaşım arasındaki ilişkide duygusal öz yeterliğin kısmi aracı etkisi olduğu bulunmuştur. Anksiyete iyimser yaklaşımı negatif yönde etkilerken, duygusal öz yeterlik bu ilişkide koruyucu bir rol üstlenmektedir. Diğer boyutlarda aracılık anlamlı değildir. Duygusal öz yeterlik başa çıkmanın tüm alt boyutlarıyla anlamlı ilişki içerisindedir. Anksiyete ise başa çıkma tarzlarından iyimser yaklaşım, çaresiz/kendinin suçlayıcı yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım ile anlamlı korelasyon göstermektedir. Bu nedenle anksiyete ve stres yönetimi noktasında duygusal öz yeterliğin yükseltilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of emotional self-efficacy in the relationship between anxiety and coping styles. Significant relationships between coping styles and anxiety are found in the literature. Examining the relationships between the related variables may be beneficial in terms of making anxiety management and coping functional. The sample consists of 150 adults between the ages of 18-65 living in Turkey. While collecting the data, the consent of the participants was obtained and Demographic Information Form, Beck Anxiety Scale, Stress Coping Styles Scale and Emotional Self-Efficacy Scale were used. Data were collected using SPSS 24.0 package program and Hayess PROCESS Macro plug-in. Since there are 5 sub-dimensions of coping styles in the hypotheses tested for mediation effect, 5 different models were established. Emotional self-efficacy was found to have a partial mediating effect in the relationship between anxiety and optimistic approach. While anxiety negatively affects optimistic approach, emotional self-efficacy plays a protective role in this relationship. Mediation was not significant in other dimensions. Emotional self-efficacy has a significant relationship with all sub-dimensions of coping. Anxiety is significantly correlated with optimistic approach, helpless/self-blaming approach and submissive approach. Therefore, it is thought that increasing emotional self-efficacy in anxiety and stress management would be beneficial.