Pulse profile changes in swift j0243.6+6124, MXB 0656-072 and gro j1008-57
Swift j0243.6+6124, MXB 0656-072 ve gro J1008-57'deki atım profili değişimleri
  1. Tez No: 959369
  2. Yazar: ÇAĞATAY KEREM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED MİRAÇ SERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında Swift J0243.6+6124, MXB 0656-072, ve GRO J1008-57 adlı üç Be tipi yüksek kütleli X-ışını çiftindeki atım profili değişimleri, dönme frekanslarının evrimi ve kütle aktarımı ile ilişkili geçişlerine odaklanarak incelenmiştir. Farklı parlaklık düzeylerinde atım profillerinde meydana gelen yapısal değişimleri saptamak amacıyla, NICER/XTI, RXTE/PCA, Fermi/GBM ve Swift/BAT verileri üzerinden zamanlama analizleri yapılmıştır. Kütle aktarım sütunu geometrisi (Becker modeli) ve kütle aktarım torkuna (Ghosh & Lamb modeli) dair kuramsal veriler, gözlemlerle karşılaştırılarak test edilmiştir. Swift J0243.6+6124 kaynağında, ~7 * 10^36 erg s^-1 parlaklıkta daha önce rapor edilmemiş bir atım profili geçişi saptanmıştır. Bu geçiş, saf kalem ışınımı ile hibrit ışınım rejimleri arasında kuramsal olarak öngörülen L_coul eşiğiyle örtüşmektedir. Daha yüksek parlaklıklarda ise veriler, pervane ışınım geometrisine geçişin gerçekleştiği L_crit eşik parlaklığını desteklemiş ve bu da atarcanın manyetik alanının 4.7-5.3 * 10^12 G aralığında sınırlandırılmasına imkan tanımıştır. MXB 0656-072, 2007-2008'deki Tip I parlamaları boyunca tutarlı bir şekilde tek tepeli bir atım profil yapısı sergilemiştir. Dönme frekanslarının tork-parlaklık modeliyle incelenmesi, Ghosh & Lamb modelinin dönme frekansı evrimini başarıyla yeniden oluşturabildiğini göstermiştir. Bu modelleme üzerinden elde edilen ~4.2 * 10^12 G büyüklüğündeki manyetik alan tahmini ise daha önceki siklotron çizgi tespitlerinden elde edilen tahminler ile uyumludur. GRO J1008-57'nin atım profilleri, kaynak akısındaki 75 katlık değişime rağmen kayda değer bir şekil değişikliğine uğramadan çift tepe yapısını korumaktadır. Fakat atım profillerinde herhangi bir geçişin gözlemlenmemesi, gerçekçi olmayan manyetik alanlar ya da nötron yıldızı parametreleri varsayılmadıkça Becker modelinin bu kaynağı açıklamakta yetersiz kaldığını düşündürmektedir. Genel olarak tüm bu kaynaklardan elde edilen sonuçlar, atım profilleri ve dönme frekansı evrimi analizlerinin Be tipi X-ışını çiftlerindeki madde aktarım mekanizmalarına dair önemli ipuçları sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates pulse profile variations in three Be-type high-mass X-ray binary pulsars, Swift J0243.6+6124, MXB 0656-072, and GRO J1008-57, focusing on their spin frequency evolution and accretion-related transitions. Using data from NICER/XTI, RXTE/PCA, Fermi/GBM and Swift/BAT, timing analyses are performed to identify pulse profile structure changes across different luminosity levels. Theoretical models of accretion column geometry (the Becker model) and accretion torque (Ghosh & Lamb model) are tested against observations. For Swift J0243.6+6124, a previously unreported transition in the pulse profile is discovered at ~7 * 10^36 erg s^-1, consistent with the theoretical luminosity threshold L_coul between pure pencil beam and hybrid beam regimes. At higher luminosities, the data support the predicted L_crit transition to fan beam geometry, allowing the neutron star's magnetic field strength to be constrained to 4.7-5.3 * 10^12 G. MXB 0656-072 shows consistent single-peaked profiles across its 2007-2008 Type I outbursts. Torque-luminosity modelling of the spin frequencies shows that the Ghosh & Lamb model successfully reproduces the spin frequency evolution, and resulting a magnetic field estimate of ~4.2 * 10^12 G, in line with earlier cyclotron line detections. Pulse profiles of GRO J1008-57 remain double-peaked and stable despite flux variation by a factor of 75. The absence of transitions in pulse profiles challenges the Becker model unless implausibly high magnetic fields or neutron star parameters are assumed. As a whole, the results demonstrate that analysing pulse profiles and spin evolution provides key insights into the accretion mechanisms in Be-type X-ray binaries.