Servet-i Fünun dergisi (1021-1073. sayılar) inceleme ve seçilmiş metinler
Servet-i Funun periodical (1021-1073. issues) research and chosen texts
- Tez No: 95937
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 710
Özet
ÖZET Sanat ve edebiyat hayatın aynasıdır. Çünkü hayat, sanat ve edebiyatla daha farklı bir anlam kazanır. Edebiyat insanların ruhunu inceltirken sanat da insanları iyiye, güzele ve doğruya yöneltir. Bu tez, Servet-i Fünûn dergisinin 1021-1073 sayılarını içermektedir. Bu dönemde Servet-i Fünûn dergisi Fecr-i Âti topluluğunun yayın aracı durumundadır. Derginin 1327 (1911) yılına sayılarını incelediğimizde Servet-i Fünûn edipleri ile Fecr-i Âti ediplerini aynı çatı altında eserler verdiklerini görürüz. Bu dönem aynı zamanda Selanik'te Genç Kalemler dergisi etrafında toplanan bir grup edibin Millî edebiyatın temelini oluşturmuşlardır. Bu dönemde Servet-i Fünûn dergisi, hükümetin içinde bulunduğu siyasî ve içtimaî durumu ile Türk edebiyatımn edebî çehresini en iyi bir şekilde yansıtmıştır Bu tez,“giriş”,“inceleme”,“tahlili fihrist”ve bugünkü harflere çevrilen“seçilmiş metinler”den oluşmaktadır. Giriş kısmında, devrin siyasi ve sosyal olayları ile Türk basının gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. inceleme kısmında, Servet-i Fünûn dergisinin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu dönemdeki edebî tartışmalar, nazım ve nesirdeki gelişmeler, yazarların edebî anlayışları ve yazılan hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Tahlilî Fihrist kısmında 53 dergideki bütün yazılar, fotoğraflar, resimler ve karikatürler, ilân ve reklâmlar konu özetleriyle küny elenmiştir Seçilmiş metinler bölümünde ise“İstanbul Postalan”adlı başyazılann tamamı ile edebî yazılar konulanna göre sınıflandınlarak bugünkü harflere aktarılmıştır. Çevrilen bu makaleler ve belgeler ilgililer için faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Tezden daha kolay faydalanılması amacıyla çalışmamızın sonuna indeks konulmuştur. Bu çalışmayla bugün zevkle okuduğumuz eserlerin oluşum zeminleri ile Fecr-i Âti topluluğunun edebî ve fikri yönü hakkında daha geniş ve sağlıklı bilgilerin elde edileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Art and literature are the mirrors of our lives, so our lives gain a different meaning with art and literature. While the literature makes people's soul elegant, the art directs them to goodness, beauty and truth. This thesis consists of the 1021-1073. issues of the Servet-i Fünûn Periodical. In this period The Servet-i Fünûn Periodical was as the publication means of the Fecri Âti group. We can see that the poets of Servet-i Fünûn and Fecri Âti gave lots of works in the same way when we deal the issues with related to 1327/191 1. We can also see that a group of poets who had come together for the Genç Kalemler Periodical (in Selanik) founded Milli Edebiyat. In those days the Servet-i Fünûn Periodical showed the government's political and social occasions and the literary face of Turkish Literature. The text we are working an is formed from“introduction”, '“research”,“analytical index”and“chosen texts”translated in to todays alphabet. In the“introductian”part, there are general informations about the political and social events of that period ant the development of the Turkish Press. In the“research”part, the features of type and content of the Servet-i Fünûn Periodical have been studied. And some evaluations about the literary critics, the developments on poems and proses, the poetica of the authers and their articles of thes period have been done. In the“analytical index”part, all the texts, photographs, pictures and caricatures, announcements and advertisements have been identified with their subject extracts. And in the“chosen texts”part, the whole of Istanbul Postalan and the literary writings have been classified according to their subjects and translated in to today's alphabet. We think that these translated articles and documents will be useful for those interested. An“index”part has been added to the end of our study in the hope that it would be easier to profit by. By this work, we hope that you will be able to get wider and more trustworthy informations about the books we are reading with plesaure today and the literary and the ideal side of the Fecr-i Âti Group.