Saf ve bakır katkılı DLC ara katmanlı schottky yapılarının farklı sıcaklık koşulları altındaki elektriksel özellikleri
Electrical properties of pure and copper doped DLC interlayered schottky structures under different temperature conditions
- Tez No: 959382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, saf ve bakır katkılı elmas benzeri karbon (DLC) ara tabakalı Schottky diyotlarının elektriksel özellikleri farklı sıcaklık koşulları altında karşılaştırılmıştır. İki farklı cihaz türü (D1: saf DLC, D2: bakır katkılı DLC) elektrokimyasal çöktürme yöntemiyle üretilmiş olup, bu cihazlar 80-410 K sıcaklık ve ±4 V gerilim aralığında test edilmiştir. Ölçümler sonucunda, bakır katkılı D2 cihazının seri direnç (Rs), arayüzey durum yoğunluğu (Nss) ve doğrultma oranı (RR) gibi elektriksel parametrelerde daha düzenli ve kararlı bir performans sergilediği gözlemlenmiştir. Özellikle, D2 cihazı daha düşük Nss (10¹²–10¹³ eV⁻¹cm⁻²) ve daha sabit Rs değerleri ile dikkat çekmektedir. Elde edilen veriler, bakır katkılı DLC tabakasının taşınım iletimini kolaylaştırdığını ve idealite faktörü ile potansiyel bariyer yüksekliğini sıcaklığa bağlı olarak daha tutarlı bir biçimde değiştirdiğini ortaya koymaktadır. D1 cihazı, kalın ve yalıtkan DLC tabakası nedeniyle özellikle orta ve yüksek sıcaklıklarda karmaşık davranışlar sergilerken, D2 cihazı tüm sıcaklık aralıklarında daha öngörülebilir ve kaliteli bir performans sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, bakır katkısının DLC ara tabakalı Schottky diyotlarının elektriksel performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrical properties of pure and copper-doped diamond-like carbon (DLC) interlayered Schottky diodes were compared under different temperature conditions. Two different types of devices (D1: pure DLC, D2: copper-doped DLC) were fabricated by the electrochemical deposition method and tested at temperatures of 80-410 K and ±4 V voltage ranges. As a result of the measurements, it was observed that the copper-doped D2 device exhibited a more regular and stable performance in electrical parameters such as series resistance (Rs), density of surface states (Nss), and rectification ratio (RR). In particular, the D2 device is characterized by lower Nss (10¹² 10¹³ eV-¹cm-²) and more stable Rs values. The obtained data reveal that the copper doped DLC layer facilitates convection conduction and more consistently changes the ideality factor and potential barrier height in a temperature-dependent manner. The D1 device exhibits complex behavior, especially at moderate to high temperatures, due to the thick and insulating DLC layer, while the D2 device offers a more predictable and qualitative performance in all temperature ranges. In summary, the present study has demonstrated that copper doping has a substantial impact on the electrical performance of Schottky devices with a DLC interlayer.