Optimization in preliminary design of tall buildings via automated parametric modeling
Yüksek yapıların ön tasarımında parametrik modellemenin otomasyonu ile optimizasyon
  1. Tez No: 959384
  2. Yazar: GÖKÇE NİHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÖZER AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sürdürülebilirlik ve malzeme tüketiminde optimizasyon, yüksek bina tasarımında dikkate alınması gereken iki önemli konudur. Bu çalışmada, yüksek bina tasarımı için genetik algoritmalar, karınca kolonisi optimizasyonu ve parçacık sürü optimizasyonunu bir araya getiren bir optimizasyon metodolojisi geliştirilmiştir. Geliştirilen metodoloji, mimari tasarım kararları ile yapısal sistem gereksinimlerini eşzamanlı olarak ele almayı amaçlamaktadır. Metodolojinin temel amacı, mimarları ön tasarım sürecinin başından itibaren yönlendirmek ve bu sürece ilişkin olası aksaklıkları en aza indirmektir. Metodoloji iki temel hedefe sahiptir: kiralanabilir alanı maksimize etmek ve yapımda kullanılan malzeme miktarını minimize etmek. Uygulama dört tasarım parametresi ile gerçekleştirilmiştir: plan boyutları, çekirdek oranı, bina yüksekliği ve taşıyıcı sistem. Seçilen parametreler ve kısıtlar, hedef grup olarak adlandırılan 810 olası tasarım çözümünü tanımlamaktadır. Çözüm uzayındaki modellerin bir alt kümesi örnek grup olarak seçilmiştir. Örnek grubun analiz sonuçları, optimizasyon algoritmalarının özelleştirilmesinde kullanılmıştır. Örnek grup için, algoritmalar yalnızca modellerin %29 ila %46'sını analiz ederek en uygun çözümleri tespit edebilmiştir. Özelleştirilen algoritmalar hedef gruba uygulandığında ise optimum çözümler, tüm modellerin yalnızca %30 ila %49'unun analiz edilmesiyle elde edilmiştir. Metodoloji, olası çözümlerin yarısından daha azını analiz ederek optimum sonuçlara ulaşması ve hedef grubun optimum çözümlerini, örnek grup sonuçlarına dayanarak tahmin edebilmesi açısından etkinliğini kanıtlamıştır. Farklı tasarım problemlerine uyarlanabilir nitelikte olan bu yaklaşım, geniş çözüm uzaylarının yönetilmesinde fayda sağlamakta ve tasarımcıların aşırı sayıda analiz yapmadan geniş bir çözüm yelpazesini keşfetmelerine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability and optimization in material consumption are two important concerns for tall building design. In this study, an optimization methodology is developed for tall building design, integrating genetic algorithms, ant colony optimization and particle swarm optimization to address architectural design considerations and structural system requirements simultaneously. The aim of the methodology is to guide the architects beginning of the preliminary design phase and to mitigate the drawbacks in the process. The methodology has two objectives: maximizing the leasable floor area and minimizing the construction material consumption. It is applied with four design parameters: plan dimensions, core ratio, building height, and structural system. Selected parameters and constraints define 810 possible design solutions referred to as the target group. A subset of the models in solution space are selected as the sample group. The analyses result of the sample group are used to customize optimization algorithms. For the sample group, algorithms can detect optimum solutions by only analyzing 29% to 46% of the models. Customized algorithms applied to the target group and the optimum solutions are detected by analyzing 30% to 49% of all models. The methodology proved its efficiency by reaching optimum solutions by analyzing less than half of the possible solutions and estimating the optimum results of the target group by using the results of the sample group. It can be adapted to different design problems, beneficial for managing the vast solution spaces, enabling designers to explore a wide range of options without an excessive number of analyses.