İrritabl bağırsak sendromu yaşayan bireylerin psikolojik belirtileri, çocukluk çağı travmaları ve yaşam kalitesinin incelenmesi
An examination of psychological symptoms, childhood traumas, and quality of life in individuals with irritable bowel syndrome
- Tez No: 959385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, irritabl bağırsak sendromu (İBS) yaşayan bireylerin çocukluk çağı travmaları, psikolojik belirtileri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Ocak-Mart 2025 tarihleri arasında özel diyetisyen kliniklerine başvuran ve Roma-IV tanı kriterlerine göre İBS tanısı almış 132 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, İBS Yaşam Kalitesi Ölçeği (İBS-YKÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ile toplanmıştır. Analizler SPSS 23.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between childhood traumas, psychological symptoms, and quality of life in individuals diagnosed with Irritable Bowel Syndrome (IBS). The research was conducted between January and March 2025 with 132 participants who were diagnosed with IBS according to the Rome IV diagnostic criteria and had applied to private dietitian clinics. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the IBS Quality of Life Scale (IBS-QoL), the Brief Symptom Inventory (BSI), and the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ). Data analysis was carried out using SPSS version 23.0. Statistically significant differences were found in psychological symptoms, childhood trauma levels, and quality of life scores based on participants' age, gender, education level, marital status, and employment status (p < .05). The findings revealed that high levels of anxiety and somatization had a substantial negative impact on quality of life. Regression analyses indicated that childhood traumas positively predicted IBS-related quality of life, explaining 10% of the variance. Specifically, emotional neglect significantly predicted the subdimensions of dysphoria, health worry, sexuality, social relationships, and social reaction. Emotional abuse was found to significantly predict body image. However, childhood traumas did not significantly predict the activity and avoidance subscales of the IBS-QoL.Overall, the results emphasize that individuals with IBS should not be assessed solely in terms of their physical symptoms, but also within the context of their psychological history and emotional well-being. These findings underline the importance of incorporating psychological factors into the diagnosis and treatment of IBS.