İOS işletim sistemine sahip cihazda tronlink sıcak cüzdanın adli bilişim açısından incelenmesi
Examination of the tronlink hot wallet on İOS devices from a digital forensics perspective
- Tez No: 959421
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
21.'nci yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna yaklaştığımız bu yıllarda, 2000'li yılların başında internetin yaygınlaşması neticesinde ilk olarak bilgisayarların, daha sonrada cep telefonlarının yaşam şeklimizi değiştirecek şekilde hayatımıza nüfuz ettiği gibi bu sefer de cep telefonlarının ya da genel tabiriyle mobil bilişim cihazlarının yaygınlaşması neticesinde, Blockchain(Blokzincir), IOT(Nesnelerin interneti), Cloud(Bulut Bilişim Sistemi), akıllı kontratlar gibi yenilikler hayatımıza nüfuz etmektedirler. Şu anda nasıl internet üzerinden mobil uygulamalar aracılığıyla bankacılık hizmetlerine erişim hayatımızı kolaylaştıran bir unsur haline geldiyse, Blockchain(Blokzincir) teknolojisinin sağlamış olduğu altyapı ile gerek kripto paralar ile alım-satım işlemleri gerekse akıllı kontratlar yardımıyla günlük yaşantımızda bizlere bu konularda daha az zaman harcamamıza imkân sağlayarak kolay kolay vazgeçemeyeceğimiz gereklilikler haline gelecek yenilikler olmaya aday teknolojilerdir. Bu çalışmada, Blokzincir ve Bitcoin kavramlarının, adli bilişim uzmanlarının karşısına ne şekilde çıkabileceği incelenmiştir. Meydana gelen yenilikler özel hayatımızda büyük kolaylıklar sağladığı gibi diğer bir yandan ise bu yenilikler, adli bilişim uzmanlarına gelebilecek delillerin incelenmesi kapsamında analizleri yapacak olan uzmanların çağın gerektirdiği şekilde kendilerini bilimsel gelişmelerin sıkı bir takipçisi ve uygulayıcısı olma zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Kripto paraların her ne kadar insanların hayatlarını daha kolay hale getirmek için oluşturulduğu iddia ediliyorsa da, adli bilişim uzmanlarına ağır bir sorumluluk da getirmektedir. Her geçen gün sayıları artan kripto varlıkların, arka planında bulunan blokzincir teknolojisinin sürekli olarak güncellenmesi ve yenilenmesi ile adli bilişim uzmanlarından yeterli tecrübeye bir an önce ulaşmaları adil bir değerlendirme için herkes tarafından beklenmektedir. Öncelikle dünya genelinde yaygın olarak kullanılan kripto para cüzdanlarının (Soğuk/Kağıt, Sıcak ve Donanım cüzdan) kullanım şekillerini açıklamak ve sıcak cüzdan üzerinde çeşitli transfer/görüntüleme işlemlerinin yapılarak, cep telefonu üzerinde oluşan adli kanıtların tespit işlemlerinin gerçekleştirme etkileri gösterilmiştir. Bu kapsamda, sıcak cüzdan olarak Tronlink platformu kullanılarak sıcak cüzdan hesabı oluşturulmuş, kurulum işlemlerinin gerçekleştirilmesi üzerine cüzdan üzerinden (cep telefonu içerisinde kurulu iken) kripto para transfer işlemleri gerçekleştirilmiştir. İşlemlerin tamamlanması üzerine UFED adli bilişim yazılımı ile cep telefonunun kopyası alınmıştır. İşlemler sonucunda kripto para cüzdanlarının UFED adli bilişim yazılımı ile incelemesi gerçekleştirilmiştir. İncelemeler sonucunda sıcak cüzdan üzerinde bulunan hesap ve kullanıcı bilgileri kullanılmak suretiyle yapılan tüm transfer işlemlerine ulaşılmıştır. Yapılan bu çalışmaların sonuçlarının, adli bilişim incelemelerinde bulunan uzmanlara fayda ve katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In these years, as we are approaching the end of the first quarter of the 21st century, just as the spread of the internet at the beginning of the 2000s first led computers, and later mobile phones, to penetrate into our lives in a way that changed our lifestyle, this time, as a result of the widespread use of mobile phones, or in general terms, mobile information devices, innovations such as Blockchain, IoT (Internet of Things), Cloud Computing Systems, and smart contracts are penetrating into our lives. Just as access to banking services through mobile applications over the internet has now become a factor that makes our lives easier, Blockchain technology, with the infrastructure it provides, is also a candidate to become an indispensable necessity in our daily lives by enabling us to spend less time on such matters through both cryptocurrency trading transactions and the use of smart contracts. In this study, the ways in which the concepts of Blockchain and Bitcoin may appear before digital forensics experts have been examined. While the innovations that have emerged provide great conveniences in our private lives, on the other hand, these innovations also bring with them the necessity for experts, who will analyze the evidence that may come before digital forensics specialists, to be strict followers and practitioners of scientific developments in accordance with the requirements of the era. Although cryptocurrencies are claimed to have been created to make people's lives easier, they also impose a heavy responsibility on digital forensics experts. With the continuous updating and renewal of the blockchain technology underlying the ever-increasing number of crypto-assets, it is expected by everyone that digital forensics experts quickly gain sufficient experience in order to ensure a fair evaluation. First of all, the usage methods of cryptocurrency wallets that are commonly used worldwide (Cold/Paper, Hot, and Hardware wallets) were explained, and the effects of performing various transfer/viewing operations on a hot wallet and detecting the digital evidence generated on the mobile phone were demonstrated. In this context, a hot wallet account was created using the Tronlink platform, and after completing the installation process, cryptocurrency transfer transactions were carried out through the wallet (while it was installed on the mobile phone). Upon completion of the transactions, a copy of the mobile phone was taken with the UFED digital forensics software. As a result of the processes, the cryptocurrency wallets were examined using the UFED digital forensics software. Following the examinations, all transfer transactions performed by using the account and user information stored on the hot wallet were accessed. It has been evaluated that the results of these studies will provide benefit and contribution to the experts involved in digital forensic investigations.