Integrating reflection patterns and strategies through a documentation tool into industrial design studio education for enhanced reflective learning
Geliştirilmiş yansitici öğrenme için yansitma örüntülerini ve stratejilerini bir belgeleme araciyla endüstriyel tasarim stüdyosu eğitimine dahil etmek
  1. Tez No: 959434
  2. Yazar: HATİCE MERVE DEMİRCİ BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 626
Özet
Reflective practice is recognized as a key element in industrial design education, supporting deep learning, creative thinking, and effective problem-solving. Yet, its ineffective use can have an impact on student learning and engagement. This doctoral research aims to develop, integrate, and evaluate a reflection documentation tool based on Donald Schön's framework of“reflection-in-action”and“reflectionon-action”in design education. Employing a research through design approach, the doctoral research unfolded in four phases. Phase 1 included questionnaires and interviews with the students from ID301 Industrial Design III and ID302 Industrial Design IV design studio courses (2022–23) to understand their competencies and reflection habits. Phase 2 entailed visual content analysis of 83 project process portfolios using a specific rubric, identifying nine emerging reflection patterns. These patterns informed the design of the documentation tool. In Phase 3, the tool was integrated into a Miro-based project template and piloted in the Spring 2024, ID202 Industrial Design II studio course. The students completed vi pre- and post-perception questionnaires, and a second visual analysis was conducted to assess changes in reflective practices. Phase 4 involved a workshop at the UTAK 2024 National Design Research Conference, where the participants evaluated the tool's usability and effectiveness. Findings revealed that the tool helped the industrial design students articulate design decisions, integrate feedback, and engage in reflective practices. This research contributes to developing a model for translating Schön's theory into practice, a visual analysis framework for portfolios, and a tool adaptable to varied design studio settings, offering practical guidance for enhancing reflective learning in design education.
Özet (Çeviri)
Yansıtıcı uygulama, endüstriyel tasarım eğitiminde derin öğrenmeyi, yaratıcı düşünmeyi ve etkili problem çözmeyi destekleyen önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu uygulamanın etkisiz kullanımı, öğrencilerin öğrenme ve katılımlarını etkileyebilir. Bu doktora araştırması, Donald Schön'ün“eylem içinde yansıtma”ve“eylem üzerine yansıtma”kavramlarına dayalı bir yansıtma belgeleme aracının tasarım eğitiminde geliştirilmesini, dahil edilmesini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Tasarım yoluyla araştırma yaklaşımı benimsenen doktora araştırması dört aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, ID301-ID302 derslerindeki (2022–23) öğrencilerle yapılan anket ve görüşmeler aracılığıyla öğrencilerin kazandıkları yeterlilikler ve yansıtma alışkanlıkları incelenmiştir. İkinci aşamada, 83 proje portfolyosunun özel olarak geliştirilen bir ölçüt seti ile görsel içerik analizi yapılmış ve gelişen dokuz yansıtma örüntüsü belirlenmiştir. Bu örüntüler, yansıtma belgeleme aracının tasarımına yön vermiştir. viii Üçüncü aşamada, geliştirilen araç Miro tabanlı bir proje şablonuna entegre edilerek 2024 Bahar döneminde ID202 stüdyo dersinde pilot uygulama olarak kullanılmıştır. Proje öncesi ve sonrası algı anketleri yapılmış, öğrencilerin yansıtma davranışlarında, belgeleme kalitesinde ve araçla etkileşim düzeylerinde meydana gelen değişiklikler ikinci bir görsel analizle değerlendirilmiştir. Dördüncü aşamada, UTAK 2024 Ulusal Tasarım Araştırmaları Konferansı'nda gerçekleştirilen çalıştay ile araç, kullanılabilirliği ve eğitimsel etkisi açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, aracın öğrencilerin tasarım kararlarını ifade etmelerini, geri bildirimleri dahil etmelerini ve yansıtma uygulamalarına katılmalarını desteklediğini göstermektedir. Bu araştırma, Schön'ün kuramının uygulamaya dönüştüren bir model, portfolyo analizi için görsel bir değerlendirme çerçevesi ve farklı stüdyo ortamlarına uyarlanabilir bir araç sunarak tasarım eğitiminde yansıtıcı öğrenmeyi geliştirmeye yönelik pratik rehberlik sağlamaktadır.